13.05.2022

Czym jest blockchain? Słownik krypto

blockchain

Blockchain, inaczej łańcuch bloków, to podstawa całego świata kryptograficznego. Dowiedz się, czym jest i jakie ma zastosowanie. 

Co to blockchain? 

Blockchain to technologia, dzięki której możliwe jest przesyłanie i przechowywanie informacji o każdej transakcji w ramach danej sieci. Informacje te są przechowywane w blokach danych. Kolejne bloki tworzą pewny ciąg – łańcuch. Wyobraź sobie długi pociąg z wagonami – wagony to właśnie bloki. Możesz też myśleć o łańcuchu bloków jak o księdze transakcji, tylko że w wersji cyfrowej. 

Zapisz się na GreenLetter

Zapis w formie łańcuchu bloków tworzy rozproszony, zdecentralizowany rejestr. Oznacza to, że nie ma np. centralnego serwera przechowującego oryginalny plik – każda osoba mająca dostęp do sieci posiada kopię i ma wgląd w dany blockchain. Może więc bez problemu sprawdzić każdą transakcję. Łańcuch bloków jest ułożony w chronologicznej kolejności. 

Co ważne, podrobienie łańcuchów bloków jest praktycznie niemożliwe, a każda zmiana w bloku odnotowywana. Nikt nie może więc zmienić zapisu bez wiedzy innych stron. Dlatego technologia blockchain jest uważana za bardzo bezpieczną i uniemożliwiającą różnego rodzaju oszustwa.

Łańcuch bloków – zastosowanie

Technologia blockchain ma obecnie zastosowanie np. w finansach, medycynie, administracji publicznej, polityce, na rynku nieruchomości, w branży usługowej, produkcyjnej itp. Zobacz przykłady praktycznego wykorzystania blockchaina:  

  • kupno i sprzedaż kryptowalut, np. Coinbase
  • smart contracts – tworzenie inteligentnych umów, które nie wymagają obecności strony trzeciej, np. OpenZeppelin
  • przechowywanie danych medycznych
  • potwierdzanie własności, np. nieruchomości
  • systemy głosowania z szybkim, automatycznym zliczaniem głosów
  • identyfikowanie i łatwe śledzenie dzieł sztuki

W przyszłości blockchain najpewniej będzie wykorzystywany na znacznie szerszą skalę niż dzisiaj. Możliwości zastoswania blockchaina są ogromne i na pewno będziemy odkrywać nowe sposoby zastosowania tej technologii. 

Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w rozwoju biznesu? Napisz do nas i porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc!

 

Podobne artykuły

Zapisz się na GreenLetter