Smart contract, inaczej inteligentny kontrakt lub umowa, to jeden z ważniejszych terminów związanych z blockchainem. Dowiedz się, czym jest i jakie ma zastosowanie.
Inteligentna umowa to program komputerowy, który pozwala na zawieranie i weryfikację umów pomiędzy stronami. Co ważne, do zawierania inteligentnych umów nie trzeba pośrednika, np. notariusza. Smart contract, w uproszczeniu, działa w oparciu o prosty warunek : „jeśli wydarzy się X, to wtedy wydarzy się Y”. Warunek (lub ich cały zestaw) jest zapisany w kodzie na blockchainie. Jeśli zostanie on spełniony i zweryfikowany, program uruchamia określone działania.
Jak to wygląda w praktyce? Strony umowy uzgadniają szczegółowo jej warunki, następnie smart contract musi być napisany przez programistę. Większość tego typu umów powstaje w solidity. W sieci pojawia się też coraz więcej narzędzi, szablonów czy interfejsów, które znacznie ułatwiają tworzenie tego typu kontraktów.
Smart kontrakty zyskują na popularności, bo mają szereg zalet i niekwestionowanych przewag w porównaniu z umowami zawieranymi w tradycyjny sposób. Po pierwsze, inteligentne umowy są transparentne, dlatego możliwość wprowadzania nieautoryzowanych zmian (a więc oszustwo) jest praktycznie zerowe. Takie umowy na blockchainie są też bardzo bezpieczne. Wykluczają one ryzyko błędu ludzkiego, który może pojawić się podczas tworzenia umów na papierze. Do tego realizacja spełnionych wcześniej warunków jest zautomatyzowana, a więc i szybka. Korzystanie ze smart kontraktów wiąże się też oszczędnościami, bo nie trzeba opłacać stron trzecich, np. notariusza.
Smart contract można wykorzystać w przeróżnych branżach i dziedzinach naszego życia – od finansów po ochronę zdrowia. Znajdują one zastosowanie przy transakcjach kupna-sprzedaży i do potwierdzania prawa własności, np. w nieruchomościach. To też idealne narzędzie do przechowywania danych wrażliwych pacjentów przez szpitale. Smart contracty można wykorzystać również w branży ubezpieczeniowej. Inteligentne umowy mogą też eliminować ryzyko oszustw podczas wyborów. To tylko niektóre przykłady zastosowania inteligentnych umów – ich możliwości są ogromne.
Myślisz o stworzeniu smart umowy? Napisz więc do nas i porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc!