24.06.2022

Czym jest gas fee w Ethereum? Słownik kryptograficzny

gas fee w Ethereum

Z gas fee spotka się każdy, kto korzysta z sieci Ethereum – np. kupuje NFT czy sprzedaje kryptowalutę. Dowiedz się, dlaczego istnieje opłata za gaz.    

Czym jest gas fee?

To opłata, którą płaci użytkownik wykonujący jakąś transakcję na Ethereum. To platforma zbudowana w technologii blockchain, dzięki której można m.in. tworzyć smart contracty, kupować i sprzedawać kryptowalutę czy tworzyć dApps – zdecentralizowane aplikacje. 

Każda operacja wykonana w ramach Ethereum wiąże się z wykorzystaniem zasobów obliczeniowych. Opłata za gaz jest więc pobierana, żeby zrekompensować daną ilość wysiłku obliczeniowego związanego z konkretną transakcją. Pokrywa on też koszty osób zajmujących się m.in. przetwarzaniem i weryfikacją transakcji. Mówiąc najprościej, użytkownik płaci gas fee za potwierdzenie i zrealizowanie operacji w Ethereum. 

Zapisz się na GreenLetter

Ile wynosi opłata za gaz w Ethereum?

Opłata nie jest stała i zależy głównie od tego, ile zasobów obliczeniowych zużywa dana operacja. Gas fee może też wzrosnąć z powodu dużego zainteresowania, np. kupnem NTF. Miało to miejsce chociażby podczas sprzedaży tokenów Yuga Labs. Twórcy popularnych NFT – Bored Ape Yacht Club – wypuścili tokeny reprezentujące wirtualne działki w  Otherside, projekcie związanym z metaverse.

Opłaty za gaz są uiszczane w etherze (RTH). Same ceny gazu są wyrażane w Gwei. Jeden Gwei równa się 0,00000001 ETH. 

Czy zawsze trzeba płacić gas fee?

Gaz jest często porównywany do paliwa – jest on niezbędny, aby platforma Ethereum sprawnie działała. Opłaty za gaz pomagają np. w zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich operacji wykonywanych w sieci. 

 

Podobne artykuły

Zapisz się na GreenLetter