15.04.2022
Zdecentralizowane aplikacje – czyli jakie? Czym się różnią od tych tradycyjnych? Gdzie i jak można je wykorzystać? Dowiedz się, czym jest dApp i gdzie znajduje zastosowanie.
dApp/ dapp to skrót od „zdecentralizowanej aplikacji”. Są to aplikacje, które powstają w oparciu o technologię blockchain lub też w sieci peer-to-peer (P2P). Standardowe aplikacje internetowe działają na jednym serwerze, w określonym systemie, który jest własnością danego podmiotu. Podmiot ten ma również pełną kontrolę nad apką i jej działaniem. Przykładami takich aplikacji są chociażby Facebook, Twitter czy też Netflix. dApps, tak jak tradycyjne apki, mogą wykorzystywać popularne języki programowania do tworzenia warstwy front-endowej i interfejsu użytkownika. Jednak w wielu kwestiach zdecentralizowane aplikacje to przeciwieństwo tych tradycyjnych. Nie mogą być one kontrolowane, modyfikowane czy też usuwane przez pojedynczą jednostkę ani nie znajdują się na jednym serwerze. Do tego działają w środowisku typu open source – każdy członek sieci może podejrzeć kod źródłowy. Ethereum to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia dApps.
dApps mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach. Tak naprawdę możliwości tego typu aplikacji wciąż odrywamy. Zdecentralizowane aplikacje obecnie przybierają formę gier mobilnych, serwisów społecznościowych czy też aplikacji finansowych. dApps to np. :
Sam Bitcoin to, według wielu, pierwsza zdecentralizowana aplikacja. Jakie najważniejsze korzyści dla użytkowników płyną więc z korzystania z dApp? Są to np. :
dApps to aplikacje, które są z pewnością warte uwagi. Wraz z upowszechnianiem się technologii blockchain również zdecentralizowane aplikacje będą miały coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.
Myślisz o własnej dApp? Napisz więc do nas i porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc!