Sieć Ethereum stanowi platformę do samodzielnego tworzenia m.in. zdecentralizowanych aplikacji, w oparciu o technologię blockchain. W celu standaryzacji powstawania nowych tokenów wprowadzono ERC-20.
To jedne z kluczowych tokenów w sieci Ethereum. Standard ERC-20 można porównać do zbioru zasad i używa się ich w tzw. smart kontraktach, niezbędnych do otrzymania nowych tokenów. Dzięki nim, każdy powstały token w sieci Ethereum będzie działać tak samo, niezależnie od miejsca w łańcuchu bloków.
Tworząc token ERC-20, w smart kontrakcie trzeba zawrzeć 6 obligatoryjnych parametrów:
Oprócz tego, istnieją jeszcze 3 dodatkowe elementy:
Dzięki zdefiniowaniu tokena jako ERC-20, można w pełni wykorzystywać możliwości technologii blockchain na platformie Ethereum. Nie trzeba tworzyć nowego kodu i całej infrastruktury, wystarczy skorzystać z już istniejących. Standaryzacja tokenów daje też oczywiście możliwości ich obsługi przez istniejące portfele. Tokeny ERC-20 mają poza tym większe szanse na listing na giełdzie.
Za główne ograniczenie ERC-20 uważa się natomiast ich zależność od sieci Ethereum. Każde zagrożenie, na jakie będzie narażona platforma, wpłynie również na sytuację tokena.
Na liście top 100 cyfrowych aktywów świata znajdują się także tokeny ERC-20. Do najpopularniejszych tokenów z tej grupy zaliczymy np. Tether (USDT), Shiba Inu (SHIB), Uniswap (UNI), Decentraland (MANA) i Polygon (MATIC).
Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w rozwoju biznesu? Napisz do nas i porozmawiajmy o tym!