Zdecentralizowana autonomiczna organizacja, czyli właściwie co? Znasz termin, ale nie wiesz, co on właściwie oznacza? Dowiedz się więc, czym jest DAO, w jaki sposób funkcjonuje i jakie są jej rodzaje.
Podstawową zasadą działania, DAO, zdecentralizowanej autonomicznej organizacji jest to, że należy ona do jej członków i nie ma w niej hierarchii obecnej w większości instytucji.
Oznacza to więc, że nie ma ona jednego, centralnego organu podejmującego kluczowe decyzje (np. zarządu). Zamiast tego członkowie zarządzają organizacją w sposób demokratyczny, poprzez głosowanie. Z tego powodu wszystkie zmiany są możliwe do wprowadzenie tylko wtedy, gdy zgodzi się na nie społeczność skupiona wokół DAO.
Co ważne, głosowanie może się odbywać z zachowaniem anonimowości, bo osoby należące do DAO nie są identyfikowane na podstawie takich danych jak np. imię i nazwisko, ale dzięki technologii blockchain. Technologia ta też pozwala na utrzymanie transparentności – wszystkie działania
Wszystkie zasady funkcjonowania organizacji są opisane szczegółowo w smart kontrakcie.
DAO najczęściej jest finansowane przy pomocy crowdsourcingu, z wykorzystaniem tokenów. Osoba, która kupi token, zyskuje m.in. prawo głosu.
DAO mogą spełniać różne funkcje. Najczęściej można spotkać się z organizacjami inwestycyjnymi. Ich członkowie razem decydują o tym, w co zainwestować wspólny kapitał (np. w kryptowaluty czy NFT).
Kolejnym popularnym typem DAO są organizacje, które udzielają grantów – członkowie wskazują, jaki projekt lub konkretnego twórcę wesprzeć (np. lokalny NGO, aspirujący gamer) . Można też dołączyć do organizacji, której głównym celem jest rozwój własnego projektu, np. aplikacji webowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o DAO? Przeczytaj obszerny artykuł z licznymi przykładami autorstwa Natalii Wasyluk, Head of Creative & AoD w Green Parrot.