29.04.2022

Utility tokens. Czym są tokeny użytkowe? Słownik krypto

utility tokens

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest token. Można go określić jako cyfrowy nośnik jakiejś wartości. Jednym z rodzajów są właśnie utility tokens, czyli tokeny użytkowe. Zapewniają one użytkownikom dostęp do określonej usługi lub produktu w środowisku blockchain. Większość dostępnych tokenów to właśnie tokeny użytkowe. Pamiętaj, że utility tokens to nie to samo co kryptowaluty. Jaka jest różnica? Coiny działają na natywnym blockchainie, a tokeny wykorzystują już te istniejące, np. Ethereum. Coiny są wykopywane przez górników, a tokeny powstają na podstawie smart contractów.

Innym rodzajem tokenów są security tokens. Można je porównać do wirtualnych akcji. Są one już traktowane jako papiery wartościowe przez kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone – a właściwie Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Security tokens to więc pewna inwestycja, utility tokens – nie. 

Zapisz się na GreenLetter

Tokeny użytkowe – jaka jest ich rola? 

Jak można wykorzystać tokeny użytkowe? Np. tak: 

  • Po pierwsze, właściciel takiego tokena ma prawo do korzystania z danej usługi czy produktu. Tokeny są więc potwierdzeniem prawa własności w cyfrowej formie, 
  • To również środek i metoda płatności w danym blockchainie – właściciele tokenów mogą je wymieniać na dane usługi,
  • Tokenów można również użyć jako metoda gratyfikacji za wykonanie określonej czynności (np. wsparcie finansowe start-upu),
  • Mogą też dawać ich właścicielom prawo do głosowania, np. w zdecentralizowanej organizacji – DAO.

Przykładowe utility tokens

Na rynku kryptowalutowym można znaleźć wiele ciekawych, innowacyjnych projektów wykorzystujących utility tokens, np.:

  • Basic Attention Token (BAT) – to system do śledzenia, ile czasu i uwagi poświęcają użytkownicy na stronach internetowych za pomocą przeglądarki Brave. BAT działa na Ethereum. Jego zadaniem jest efektywna dystrybucja pieniędzy z reklam pomiędzy reklamodawcami, wydawcami i czytelnikami treści marketingowych i reklam online.
  • Aurora (AOA) – to token używany na platformie Aurora, która ma umożliwiać tworzenie aplikacji opartych na blockchainie w prosty i szybki sposób.

Chcesz wykorzystać tokeny użytkowe w działaniach swojej firmy? Napisz do nas!

  

Podobne artykuły

Zapisz się na GreenLetter