29.05.2023
Dane z portalu Statista wskazują, że Librus jest niekwestionowanym liderem wśród platform wspierających organizację zdalnego nauczania w Polsce. We wrześniu 2022 roku jego twórcy odnotowali aż 310 tys. pobrań aplikacji. Depczący mu po piętach serwis Vulcan osiągnął w tym samym czasie 268 tys. instalacji wersji na urządzenia mobilne. Podane statystyki nie obejmują jednak liczb związanych z logowaniem się do systemów z poziomu przeglądarki, a te są znacznie wyższe. Skąd popularność obu serwisów? I czy w związku z tym, reklama na Librusie i Vulcanie to dobry pomysł? Sprawdźmy!
Wiele z nas usłyszało nazwy Librus i Vulcan po raz pierwszy w czasie pandemii Covid-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło wówczas obowiązek zdalnego nauczania i właśnie te serwisy okazały się najskuteczniejsze m.in. w organizacji lekcji na odległość.
Librus to firma świadcząca usługi wspierania placówek oświatowych w zarządzaniu, nauczaniu i monitorowaniu ich pracy, poprzez dostarczanie głównie rozwiązań technologicznych. Najważniejsze przykłady z oferty LIbrusa to:
Vulcan, podobnie jak Librus, swoją ofertę kieruje do szkół i przedszkoli, a także samorządów. Proponowane przez jego twórców rozwiązania to np.:
Librus i Vulcan to platformy przeznaczone dla co najmniej 5 następujących grup odbiorców w Polsce. Zaliczają się do nich:
Zdecydowanie najliczniejszą grupę odbiorców rozwiązań oferowanych przez Librus i Vulcan stanowią uczniowie i ich rodzice. W naszym kraju 27,6% gospodarstw domowych to domy, w których są dzieci. Według danych prezentowanych w najnowszej edycji Spisu Powszechnego, w 2020 roku nasz kraj zamieszkiwało blisko 7 000 600 dzieci, z czego w wieku szkolnym (6-18 lat) było ponad 5 030 900. Nie zapominajmy, że w polskich szkołach i przedszkolach uczy się też ok. 187,9 tys. dzieci z Ukrainy (stan na luty 2023).
Zdaniem wielu, adresowanie reklam do osób niepełnoletnich jest nieetyczne. Polskie prawo również reguluje te kwestie, zakazane są przekazy reklamowe „nawołujące bezpośrednio małoletnich do nabywania produktów lub usług”. Ponieważ dzieci nie mogą pracować i nie posiadają własnych pieniędzy, nie powinny samodzielnie podejmować decyzji zakupowych. Jednak młodzi ludzie mają bardzo znaczący wpływ na wydatki rodziców, a ci ostatni sami chcą angażować potomstwo we wspólne dysponowanie domowym budżetem.
Kim są polscy rodzice? Według CBOS, przedział wiekowy statystycznego rodzica to 35-44 lata. Pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani oraz osoby identyfikujące się jako gospodynie domowe deklarują posiadanie dwojga dzieci. Troje lub więcej potomstwa mają osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.
Jeśli chodzi o okazje do korzystania z takich platform jak Librus i Vulcan, to miewają je zarówno matki, jak i ojcowie. W raporcie Dzieci się liczą 2022 czytamy, że 37% respondentów zapewnia o realizacji partnerskiego modelu rodziny, w którym oboje rodziców odpowiada w takim samym stopniu za kwestie opiekuńczo-wychowawcze. Także większość rodziców wspólnie pomaga dzieciom w nauce (65,3%) i utrzymuje kontakt z pedagogami (63,5%).
Jaka reklama na Librusie i Vulcanie mogłyby zainteresować użytkowników o powyższych cechach? Podczas planowania działań marketingowych trzeba wziąć pod uwagę, że rodzice mogą mieć różne potrzeby zakupowe. Ich analizę ułatwia świadomość ról społecznych, jakie pełnią osoby posiadające potomstwo.
Potrzeby zakupowe rodziców mogą więc dotyczyć m.in.:
Musisz jednak pamiętać, że twórcy platformy Librus ograniczają możliwość reklamowania produktów i usług, które nie wpisują się w edukacyjny charakter serwisu.
Platforma Vulcan na tę chwilę oferuje reklamodawcom dość skromne możliwości skorzystania ze swojego potencjału. Reklama na Vulcanie może mieć format jednego z czterech banerów, ułożonych obok siebie w poziomej linii i wyświetlających się na stronie dziennika elektronicznego UONET+. Widzą ją wszyscy użytkownicy systemu na interfejsie przez formularzem logowania.
Przestrzeń reklamową, rozliczaną w modelu flat free, wykupuje się na tydzień, indywidualnie ustalając dokładne terminy. Nie obowiązuje limit wyświetleń i kliknięć, a link baneru można otagować parametrami UTM do śledzenia konwersji. Przykładowe statystyki podane przez twórców serwisu, wskazują na ponad 9 mln odsłon, 1,2 mln użytkowników i 7,23 mln sesji we wrześniu 2022 roku.
Pobierz darmowego e-booka i poznaj aż 16 kanałów reklamowych, z których prawdopodobnie jeszcze nie korzystasz!
Konkurent Vulcana daje reklamodawcom szersze pole do popisu w kwestii doboru miejsca i formatu kreacji. Reklamy możemy dostrzec, odwiedzając serwisy Librus Szkoła i Librus Rodzina oraz główną witrynę Portalu Librus, a także otwierając aplikację lub stronę logowania do systemu Synergia. Jeśli jesteś właścicielem marki komercyjnej, masz szansę uruchomić reklamę w 5 formatach.
Reklama banerowa Top double billboard wyświetla się na górze strony głównej serwisów Szkoła i Rodzina oraz stron poszczególnych artykułów. Jest publikowana rotacyjnie z innymi banerami przez tydzień i rozliczana w modelu flat free. Format jest dostosowany do urządzeń mobilnych i komputerów. Na portalu Librus Rodzina reklama sąsiaduje z przyciskiem logowania do systemu Synergia, co sprzyja dużej oglądalności.
Baner Login Rectangle pojawia się na stronie logowania do systemu Synergia, obok pól wpisywania loginu i hasła, więc widzi ją każdy użytkownik e-dziennika. To idealne miejsce do realizacji kampanii zasięgowych i wizerunkowych. Model rozliczania i zasady wyświetlania reklamy są takie same, jak w przypadku Top double billboard.
Format Halfpage to propozycja dla reklamodawców, kierujących swój przekaz do nauczycieli i pedagogów. Publikowany jest w serwisie Librus Szkoła i rozliczany także jako rotacyjne flat free. Ten typ baneru sprzyja dużej liczbie konwersji w kampaniach produktowych, zasięgowych i wizerunkowych.
Na urządzeniach desktopowych reklamę widzimy jako pionowy baner w prawej kolumnie, a na smartfonach jako poziomy prostokąt. Użytkownikom komputerów wyświetla się nad linią zgięcia (above the fold), czyli bez konieczności przewijania strony w dół i jest widoczna także podczas scrollowania. Posiadacze urządzeń mobilnych dostrzegają baner w sekcji below the fold, tuż po rozpoczęciu przewijania strony.
Artykuł sponsorowany może zostać opublikowany na głównych stronach portali Librus Szkoła oraz Librus Rodzina i zawierać linki do produktu lub landing page, grafiki, a także filmy osadzone z serwisu YouTube. Tekst pozostaje na stronach Librusa przez co najmniej 24 miesiące.
In-app native timeline message to forma bezpośredniego docierania do rodziców i uczniów, korzystających z aplikacji. Pojawia się na osi czasu pomiędzy informacjami o podopiecznym i wiadomościami ze szkoły jako tekst i jest oznaczona informacją: Wiadomość reklamowa. Po kliknięciu, otwiera się grafika odsyłająca do landing page bądź następuje bezpośrednie przeniesienie do strony docelowej.
Ten format reklamy umożliwia profilowanie odbiorców według takich kryteriów, jak etap ścieżki edukacyjnej (np. V klasa), poziom (np. uczeń) oraz lokalizacja (np. woj. mazowieckie). Reklamę w aplikacji rozlicza się poprzez zakup pakietu określonej liczby wyświetleń.
Librus jest serwisem zdecydowanie bardziej popularnym i mocniej rozbudowanym niż Vulcan. Oddaje też do dyspozycji reklamodawców więcej przestrzeni i formatów. Jednak przedmiot reklamy musi stanowić realną wartość dla użytkowników platformy edukacyjnej i w sposób pośredni lub bezpośredni mieć związek z realizacją celów oświatowych.
Z kolei reklama na Vulcanie może mieć wyłącznie postać baneru. Takie rozwiązanie, z jednej strony ogranicza możliwości działań marketingowych, ale z drugiej, zapewnia większą przejrzystość i szansę zauważenia promocji. Naszym zdaniem, tylko uruchomienie kampanii na obu platformach i testowanie różnych formatów reklam pomoże zweryfikować skuteczność każdej z nich w docieraniu do 5 mln uczniów i ich rodziców w Polsce. Już wiesz, że wykorzystać potencjał tych platform – nasi specjaliści od performance marketingu chętnie Ci w tym pomogą!
Zacznij się reklamować na Librusie i Vulkanie!
Skontaktuj się z nami już dziś!