17.06.2022

Public Key i Private Key. Słownik kryptograficzny

public key private key

Zakładając portfel kryptowalutowy na pewno będziesz mieć do czynienia z terminami private key i public key. Dowiedz się, co one oznaczają! 

Czym jest public key (klucz publiczny)? 

Klucz publiczny to adres portfela kryptowalutowego, który możesz udostępniać innym, żeby otrzymać lub wysłać kryptowaluty bez konieczności weryfikacji przez stronę trzecią. Klucz publiczny można porównać do numeru konta bankowego. 

Zapisz się na GreenLetter

Czym jest private key (klucz prywatny)?

Klucz prywatny jest powiązany z kluczem publicznym. Pozwala on dostęp i zarządzanie Twoimi kryptowalutami z dowolnego miejsca na świecie (ale z dostępem do Internetu). Służy więc m.in. do potwierdzania tożsamości podczas dokonywania transakcji za pomocą public key. Można go traktować jako szyfr do sejfu z kosztownościami. To najczęściej długi ciąg liter i cyfr. Do private key można połączyć więcej niż jeden public key. 

Klucze prywatne można przechowywać w „gorących” lub „zimnych” portfelach. Hot wallets działają tylko online, z kolei dostęp do cold wallets jest możliwy offline. Większość posiadaczy kryptowalut decyduje się na hot wallets ze względu na m.in. łatwość w obsłudze. Cold wallets są z kolei uważane za bezpieczniejsze, ale korzystanie z nich jest bardziej skomplikowane. 

Public key i private key w praktyce

Czy podczas dokonywania transakcji kryptowalutowych są potrzebne dwa rodzaje kluczy? Tak. Public key jest niejako sparowany z private key. Klucz publiczny jest widoczny dla każdego użytkownika, który chce zobaczyć np. kiedy kryptowaluta została sprzedana i ile osób było właścicielami. Jednak nie może on nic zrobić oprócz wglądu w historię transakcji – mogą ich dokonywać tylko posiadacze private key.

Podobne artykuły

Zapisz się na GreenLetter