Peer-to-peer (P2P) to model komunikacji komputerowej oparty na idei decentralizacji. Sieć P2P w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu serwer-klient, umożliwia interakcje i wymianę danych wprost między wszystkimi użytkownikami, zwanymi węzłami. Jak to działa w świecie kryptowalut?
Termin Peer-to-Peer można dosłownie przetłumaczyć jako “równy z równym” lub “równy do równego”. Pierwsza definicja Bitcoina brzmiała właśnie „A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, czyli “Elektroniczny System Pieniężny Peer-to-Peer”. Taki model bardzo dobrze się sprawdza w sferze kryptowalut. Dzięki niemu wszyscy użytkownicy na całym świecie mogą jednocześnie wysyłać i odbierać cyfrowe aktywa.
W sieci P2P każdy węzeł ma takie same uprawnienia. Użytkownicy mogą współdziałać ze sobą na równych warunkach i bez udziału osób trzecich. Zdecentralizowana komunikacja jest tym bezpieczniejsza i efektywniejsza, im więcej węzłów znajduje się w danej sieci. Brak centralnych serwerów oraz dostępu banków i instytucji zewnętrznych umożliwia dokonywanie bezpośrednich transakcji za pomocą różnych metod płatności.
Oprócz tego, że transakcje w modelu P2P nie wymagają udziału pośredników, sieć można też bardzo łatwo rozbudować o nowe węzły. Nie wymaga to dokonywania modyfikacji na centralnym serwerze. Poza tym, usunięcie sieci jest niemal niewykonalne. Aby cała struktura zanikła, należałoby zlikwidować każdy węzeł. Wyeliminowanie jednego w żaden sposób nie szkodzi pozostałym.
Istotna jest również kwestia bezpieczeństwa transakcji i stopnia ich weryfikacji. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z giełdy P2P, masz do dyspozycji różne zabezpieczenia, np. metodę escrow, czyli deponowanie zakupionych/sprzedanych kryptowalut do momentu zaksięgowania płatności. Zdecentralizowany charakter platform P2P pomaga też np. zapobiegać manipulacjom rynkowym i lepiej chronić prywatność użytkowników.
Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w rozwoju biznesu? Napisz do nas i porozmawiajmy o tym!