Jak powstają kryptowaluty? Dowiedz się, czym jest mining, czyli kopanie cyfrowych walut.
Kopanie cyfrowych walut – w największym skrócie – opiera się na weryfikowaniu i zatwierdzaniu nowych bloków, które są dołączane do istniejącego już blockchaina. Bloki tworzą łańcuch, który można porównać np. do wagonów pociągu.
Dlaczego wytwarzanie cyfrowych walut nazywa się „miningiem”? Otóż cały proces może przywoływać skojarzenia z wydobywaniem np. złota. Różnica jest taka, że zamiast wydobywania surowca jest on niejako tworzony (w postaci kryptowaluty).
Mining w praktyce odbywa się dzięki rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych i algorytmów. Oczywiście łamigłówkami nie zajmują się ludzie – robią to komputery. Dlatego potrzeba jest do tego bardzo duża moc obliczeniowa sprzętu.
Osoby zajmujące się kopaniem walut nazywa się górnikami (lub minerami). Górnicy ci często zrzeszają się i wspólnie posiadają całe magazyny z potężnymi koparkami – wyspecjalizowanym sprzętem, który działa non stop. Dlatego takie miejsca nazywa się kopalniami.
Praca górników jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci. Otrzymują oni też za dodawanie nowych bloków do łańcucha (czyli nowych jednostek danej cyfrowej waluty, np. Bitcoina) nagrodę – najczęściej w postaci właśnie kryptowaluty.