Pojawienie się wirtualnych influencerów AI otwiera fascynującą debatę na temat przyszłości całej branży influencer marketingu.
Z jednej strony, wirtualni twórcy, jak Aitana, mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem dla marek, które szukają bezproblemowej współpracy bez ryzyka związanego z ludzką nieprzewidywalnością.
Z drugiej strony, rodzi się pytanie o autentyczność i rzeczywisty wpływ na odbiorców. Czy konsumenci zaakceptują i zaufają postaciom, które są całkowicie wytworem technologii? Z drugiej strony influencerzy i tak nazbyt często prezentują nierealistyczny obraz życia – czy to więc w sumie nie to samo?
Moim zdaniem, choć wirtualni influencerzy mogą wydawać się atrakcyjną alternatywą dla marek, kluczowe będzie to, jak odbiorcy zareagują na tę zmianę. Czy będą w stanie nawiązać emocjonalną więź z postacią, która nie istnieje w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie może zaważyć na przyszłości influencer marketingu.
Spis treści:
- Ile zarabia influencerka AI?
- Romantyczne shoppable video
- Media detaliczne w powietrzu
- Problemy z Google Search Ads
- Co oglądamy na TikToku?
- Czy purpose-driven marketing się wciąż opłaca?
- YouTube idzie w gaming
- Czy przekonamy się do DeFi?
- Nieco inna reklama przewoźnika
- Shorty
- Weekly Tool
- Apple Search Ads. Wiedza z bloga
Ile zarabia influencerka AI?
Aitana (@fit_aitana) to 25-letnia modelka i influencerka, która ma ponad 180 tys. obserwujących na Instagramie i na swoich postach zarabia nawet 10 tys. euro miesięcznie. Aitana tak naprawdę nie istnieje – to model AI stworzony przez hiszpańską agencję The Clueless. Zespół agencji wymyśla styl życia Aitany, zajęcia, miejsca, które odwiedza. Z influencerką współpracuje m.in. marka suplementów. Rubén Cruz, założyciel agencji mówi, że główną motywacją do powołania do influencerskiego życia modelki AI były problemy związane ze współpracą z prawdziwymi twórcami. Każdy brand, który współpracował z influencerami, wie, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. The Clueless twierdzi, że zainteresowanie marek spersonalizowanymi wirtualnymi influencerami rośnie, czego dowodem jest stworzonie przez agencję już drugiej wirtualnej modelki – Mai.
📰 Business Insider (Paywall)
Romantyczne shoppable video
Amerykańska sieć sklepów Walmart rusza ze świąteczną kampanią marketingową „Add to Heart” w rytmie „RomCommerce”, czyli połączenia komedii romantycznej i e-commerce. Widzowie mogą śledzić losy projektantki Jessici i jej romansu z dawną miłością, Javim, a przy okazji kupić niektóre z 330 produktów dzięki wyświetlanym na ekranie linkom i kodom QR. Składająca się z 23 odcinków seria dostępna jest m.in. na YouTube i TikToku. Świąteczne shoppable videos od Walmarta skierowane są głównie do pokolenia Z i millenialsów i mają w bardziej atrakcyjny, interaktywny sposób zachęcać do robienia zakupów.
📰 MarketingDive
Media detaliczne w powietrzu
United Airlines chce zarabiać na informacjach o swoich klientach. Linia lotnicza rozważa wykorzystanie danych własnych do wyświetlania pasażerom spersonalizowanych reklam na ekranach w oparciach siedzeń lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Podobną strategię przyjął wcześniej Marriot, który w 2022 r. uruchomił swoją sieć mediów detalicznych. Wykorzystuje ona dane od 164 mln członków programu lojalnościowego Marriott Bonvoy, aby sugerować „odpowiednie produkty i usługi podczas podróży”. Branża retail media szybko się rozwija – w 2024 r. amerykańskie firmy wydadzą na reklamy w tym modelu 55 mld dolarów, a w 2026 r. ma to już być $85 mld.
📰 Business Insider (Paywall)
Problemy z Google Search Ads
Nie wszystkie witryny będące częścią sieci partnerów wyszukiwania i kwalifikujujących się do wyświetlania reklam spełniają wymogi Google, jak wynika z raportu Adalytics. Duże marki, takie jak Apple i Goldman Sachs, nieumyślnie wyświetlały swoje reklamy na wątpliwych stronach, w tym z treściami chronionymi prawem autorskim i pornograficznymi. Skala zjawiska jest niewielka, ale pokazuje problem związany z modelem programmatic. Google informuje reklamodawców, że ich reklamy w wyszukiwarce mogą trafiać do sieci partnerów wyszukiwania, ale brandy nie wiedzą, w których witrynach będą one wyświetlane.
📰 AdWeek (Paywall)
Co oglądamy na TikToku?
Użytkownicy spędzają obecnie połowę czasu na TikToku, oglądając treści trwające co najmniej minutę, a twórcy publikujący dłuższe filmy odnotowali pięciokrotny wzrost liczby obserwujących w porównaniu do tych, którzy publikują tylko krótkie klipy. TikTok koncentruje się coraz bardziej się na dłuższych wideo, chcąc bezpośrednio konkurować z YouTube.
📰 SocialMediaToday
Czy purpose-driven marketing się wciąż opłaca?
Purpose-driven marketing to komunikowanie wartości (wykraczające poza zarabianie pieniędzy), które reprezentuje marka, np. bycie eko, dbanie o inkluzywność czy różnorodność. Jednak wydaje się, że w 2023 r. spotkało się to ze sporym oporem konsumentów, co wpłynęło na spadek przychodów niejednej firmy. Wystarczy wspomnieć przypadek Bud Light – marka nawiązała współpracę z transpłciowym influencerem Dylanem Mulvaneyem, ale znacznej części klientów to się nie spodobało. MarketingDive wnioskuje, że problemy z tego typu marketingiem są spowodowane tym, że wielu CMOs skupia się na krótkoterminowych wynikach, a nie na długofalowym budowaniu stabilnego wizerunku marki na podstawie wartości, które rzeczywiście reprezentuje, i który jest bardziej odporny na tego typu wstrząsy.
📰 MarketingDive
YouTube idzie w gaming
YouTube poszerza swoją ofertę o gry dla subskrybentów Premium. Funkcja „Playables” umożliwia użytkownikom granie w łącznie 37 mini-gier ( w tym Angry Birds Showdown i Daily Solitaire) bezpośrednio w aplikacji mobilnej YouTube lub na komputerze, bez konieczności pobierania czy instalowania czegokolwiek. Wprowadzenie przez YouTube Playables wydaje się być próbą zwiększenia wartości subskrypcji Premium, której cena niedawno wzrosła. Posunięcie to jest też częścią szerszego trendu wśród firm technologicznych niezwiązanych z grami, które z różnym powodzeniem wkraczają do sektora gier. Czy YouTube się powiedzie?
📰 The Verge
Czy przekonamy się do DeFi?
Wind.app to wirtualny portfel, który wykorzystuje blockchain do rozliczeń i ma trzy główne funkcje: umożliwia firmom wysyłanie płatności na całym świecie, służy jako wirtualne konto bankowe i zapewnia użytkownikom platformę do wymiany kryptowalut na tradycyjną walutę. Startup stojący za Wind.app chce zwiększać dostępność do zdecentralizowanych finansów (DeFi). Wind.app jest skierowany do freelancerów i pracowników zdalnych w Azji Południowo-Wschodniej, ale ma ambicje zaistnieć również na innych rynkach.
📰TechCrunch
Nieco inna reklama przewoźnika
Aplikacja do zakupu biletów kolejowych Trainline ruszyła z nową kampanią, która wygląda nieco inaczej niż standardowe reklamy z tej branży. Opowiada o tym, co można odkryć po zakupie biletu na pociąg. Czy PKP to lubi?
📰 The Drum (Paywall)
🎥 New Realisations
Shorty w GreenLetter
Weekly Tool w GreenLetter
Creatopy pozwoli Ci w szybki i łatwy sposób stworzyć bannery reklamowe o różnych rozmiarach i formatach, w tym banery HTML5 i video adsy. Aplikacja ma obszerną bibliotekę z szablonami czy animacjami.
Wiedza z bloga w GreenLetter