Najpierw była wymiana barterowa, następnie pieniądz towarowy i kruszcowy, później reprezentatywny pieniądz towarowy, aż wreszcie wprowadzono najpopularniejszy obecnie środek płatności. Czym jest FIAT, pieniądz fiducjarny?
FIAT, pieniądz fiducjarny to emitowany przez bank centralny danego kraju środek płatności, który nie posiada bezpośredniego pokrycia w fizycznie istniejących dobrach. Termin FIAT pochodzi od słowa wiara (łac. fides) i określamy nim waluty, których moc jest oparta na zaufaniu.
Wartość waluty bez pokrycia zależy od możliwości jej wykorzystania w danym miejscu na świecie oraz popytu, generowanego przede wszystkim przez instytucje państwowe. FIAT to legalne, powszechnie akceptowane narzędzie, które samo w sobie jest bezwartościowe. Zyskuje na wartości dopiero wówczas, gdy jest w użytku, a jego moc bywa zmienna, o czym decyduje np. inflacja.
W porównaniu do innych narzędzi płatności, np. złota, pieniądz fiducjarny:
Według niektórych, kryptowaluty mogą być doskonalszą alternatywą dla pieniądza fiducjarnego. Choć spełniają podobne funkcje, to na ten moment nie kwalifikują się do nazywania ich FIAT’ami. Powodem jest sposób ich powstawania – kryptowaluty nie są emitowane przez bank centralny.
Jednak wielu dostrzega też przewagę kryptowalut nad tradycyjnymi banknotami. Przejawia się ona głównie w dwóch czynnikach, którymi są:
Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w marketingu Twojej firmy? Napisz do nas, chętnie o tym porozmawiamy.