W świecie kryptowalut Ethereum to największy konkurent Bitcoina. Równocześnie jest to jedna z kluczowych platform służących do budowy zdecentralizowanych aplikacji w oparciu o tzw. smart contracty. Co jeszcze warto wiedzieć o Ethereum?
Sieć Ethereum oferuje szeroką paletę zastosowań w wielu branżach. Najważniejszą z nich są zdecentralizowane finanse (DeFi), w ramach których dostępne są różne produkty, tj. pożyczki, ubezpieczenia, usługi płatnicze czy instrumenty inwestycyjne. Ethereum umożliwia też tokenizację np. dzieł sztuki czy zasobów gier, czyli przekształcenie ich w niewymienialne tokeny NFT.
Natywną walutą sieci jest Ether (ETH), który służy do zawierania transakcji i uiszczania opłat. Ponieważ nie określono maksymalnej ilości jednostek, Ether podlega wpływowi inflacji.
Ethereum jako sieć zbudowaną w oparciu o technologię blockchain, charakteryzują następujące właściwości:
Pierwsza wersja platformy Ethereum została uruchomiona w 2015 roku. Jej opracowanie to dzieło m.in. pochodzącego z Rosji Vitalika Buterina, który jeszcze jako dziecko wyemigrował z rodziną do Kanady. Od czasu powstania, sieć zwiększyła swoją wartość już o kilkadziesiąt tysięcy procent.