Tablety, rysiki, kolorowe podkładki pod myszkę – czy istnieje idealny prezent dla grafika? Niełatwo jest trafić w indywidualne preferencje obdarowywanego, ale zawsze świetnym rozwiązaniem jest podarowanie pełnej inspiracji książki. Przygotowałam dla Ciebie recenzje najciekawszych książek o designie, które warto podarować pod choinkę innym lub sobie :).
Po czym poznać, że design jest dobry? Don Norman stara się odpowiedzieć na to pytanie na stronach swojej książki… i udaje mu się to całkiem dobrze. To pozycja obowiązkowa dla każdego grafika, ale także jego szefa i współpracowników. Norman otwiera oczy i wyjaśnia, jak wieloetapowym i skomplikowanym procesem jest projektowanie.
Autor naukowym, ale niezwykle przystępnym językiem przedstawia co powinien uwzględniać projekt i dlaczego, omawia obszary, na których należy się skupić – a to wszystko na świetnych, obrazowych przykładach z jego onieśmielającej kariery. Z książki dowiesz się jak myśleć projektowo i jak wiele można nauczyć się na błędach – którym poświęcono aż cały rozdział.
Niezależnie czy projektujesz grafiki, przedmioty, a nawet procesy komunikacji w firmie, ta pozycja musi znaleźć się na Twojej półce. Dobrze się ją czyta i przegląda – wydanie jest piękne!
To sentymentalna, pełna nostalgii podróż donie tak bardzo odległej przeszłości. Marcin Wicha w formie krótkich przemyśleń opowiada o swojej designofobii i wpływie projektowania na codzienne życie Polaków. Czym różnił się PRL-owski design od współczesnego? Co wspólnego z projektowaniem ma formularz PIT i smaltalk? Autor sięgając do wspomnień z dzieciństwa, młodości i doświadczeń zawodowych w przezabawny i dość ironiczny sposób odpowiada na te i wiele innych pytań. To pozycja pełna złotych myśli, opatrzonych anegdotami z prawdziwego życia. Nie jest to akademicki podręcznik dla designerów, ale wciągająca, pełna czarnego humoru lektura, która przybliża elementy składające się na życie projektanta. Chce się ją przeczytać od deski do deski.
Zbiór ponad 50 esejów Michaela Bieruta to wciągająca pozycja oparta na bogatym dorobku zawodowym byłego przewodniczącego AIGA (American Institute of Graphic Arts). Każdy z krótkich tekstów to spora dawka inspiracji i motywacji do rozwijania się w dziedzinie projektowania i reklamy. Choć nie jest to książka stricte edukacyjna, każda błyskotliwa historia Bieruta kończy się mniej lub bardziej wyraźnym podsumowaniem, które pozwala czytelnikowi wyciągnąć wartościowe dla siebie wnioski. Od sposobów patrzenia na kroje pisma, lekcji potęgi stylów i prywatnych historii z początków kariery autora – każdy znajdzie tu coś dla siebie. “Raz mnie widzisz…” to również REKLAMA interesującej literatury o designie. Na marginesach umieszczono niezliczone pozycje, które rozwijają poruszony temat – prawdziwy raj dla mola książkowego.
Jesteśmy otoczeni rzeczami, a konsumpcja zatacza wokół nas kolejne kręgi. Czy jest na to rada? Według autora “Języka rzeczy”, Deyana Sudijica jest nią zrozumienie dizajnu jako swoistego, współczesnego języka. Na stronach książki prowadzi nas przez zawiłe ścieżki historii projektowania, a także szybkich zmian natury przedmiotów. Nie ma tu jednak miejsca na proste odpowiedzi, to raczej drogowskazy, które mogą coś nam podpowiedzieć podczas wyboru nowego komputera (czy na pewno jest nam potrzebny, czy producent nas uwiódł?). Dyrektor Design Museum w Londynie porównuje design do DNA społeczeństwa. Jest odzwierciedleniem kulturowych i emocjonalnych wartości. “Język rzeczy” to studium przypadków i anegdot o różnicach w projektowaniu artystycznym a użytkowym, o luksusie i tym jak jego postrzeganie zmieniło się na przestrzeni lat, a przede wszystkim o PRZYJEMNOŚCIACH, bo tym wg autora jest właśnie dobry design. To pozycja nie tylko dla grafików, ale także konsumentów, którzy chcą podejmować bardziej świadome decyzje.
To moja ulubiona (to tej pory) książka o designie. Ilustracja niejedno ma imię, w tym przypadku jest ich 11. Wywiady Sebastiana Frąckiewicza z cenionymi polskimi ilustratorami to nie tylko mocna dawka inspiracji i motywacji do rozwijania się, ale też solidne źródło informacji o pracy w branży. O swojej karierze opowiadają m.in. Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko i Bartłomiej Gaweł. Nie jest to podręcznikowa teoria, ale przykłady z życia wzięte. Każdy opisany przypadek jest inny, znajdziemy tu historie z branży książek dla dzieci, gamingowej, mody, a nawet muzycznej. Jak wygląda praca ilustratora w Polsce, a jak za granicą? Czy potrzebny Ci agent? Skąd czerpać inspiracje? To wszystko na blisko 400 pięknych stronach opatrzonych wspominanymi w wywiadzie pracami. Morał tej publikacji jest taki, że nigdy nie jest za późno, żeby znaleźć swoją ścieżkę. Wystarczy tylko chcieć… i DUŻO pracować.:)
Jak wygląda droga bohatera opowieści, którym jest np. smartfon? Wszystko zależy od storytellingu! Opatrzony niezliczoną ilością ilustracji, wykresów i tabelek playbook przedstawia psychologiczne aspekty percepcji wizualnej. Pozwala zrozumieć jak ważną rolę w aspekcie projektowania odgrywa narracja. Ellen Lupton udowadnia, że dobry design jest jak świetnie opowiedziana historia, taka ze zwrotami akcji podzielona na akty. To pozycja, do której warto wracać po przeczytaniu, kumuluje olbrzymią dawkę wiedzy w bardzo przyjemnej formie.
Jaki jest wspólny mianownik awarii elektrowni jądrowej w stanie Pensylwania i pożaru katedry Notre-Dame? DESIGN! Projektowanie zorientowane na użytkownika to obecnie nośny temat w branży. Książka User Friendly opowiada zawiłą i pełną błędów historię projektowania przyjaznego odbiorcom. To obszerny zbiór ciekawych case’ów, które przybliżają czytelnikowi wagę uwzględnienia czynnika ludzkiego w procesie projektowania. To pozycja nie tylko dla osób zajmujących się designem. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć dlaczego otaczające nas przedmioty, miejsca i procesy wyglądają właśnie tak. A poza tym… okładkę wykonano z tak przyjemnego materiału, że chce się ją trzymać w rękach.:)
Jak widzisz, istnieje idealny prezent dla grafika, a nawet kilka. Książki o designie docenią nie tylko zawodowi graphic designerzy, ale każda osoba, która jest ciekawa, jak wygląda proces projektowania i jaki wpływ design ma na nasze życie.
A jeśli chcesz, by kreacje dla Twojej firmy przygotował zespół grafików, którzy świetnie znają najnowsze trendy w designie, napisz do nas!