Telezakupy wracają. Co prawda konsumujemy je na małym ekranie, a „osoba” prezentująca produkty jest AI-avatarem, ale to przecież wciąż telezakupy.
Oczywiście, avatar nie jest idealny i da się dostrzec w nim pewną sztuczność, ale czy to będzie komukolwiek przeszkadzać? Czy Tony Robbins — mistrz telezakupowej sprzedaży na skalę światową — nie wydaje nam się nienaturalny, nieco karykaturalny? Chyba co do tego zdania nie są podzielone, więc mówiąc językiem programistów, sztuczność to feature, a nie bug.
Technologia avatarów od TikTok już przyjmuje się Chinach i choć zachodni konsument będzie nieco mniej skłonny do wejścia w tego typu interakcję, to sądzę, że prędzej czy później wirtualni sprzedawcy będą nam towarzyszyć prawie wszędzie.
Zawsze miły, oddany, poświęcający pełną uwagę kupującemu, znający jego preferencje, przeszłe zakupy i przyszłe potrzeby, cyfrowy sprzedawca właściwie musi w końcu zastąpić człowieka. Po prostu jego ROI będzie wyższe.
Co więcej, właśnie wcale nie pełna naturalność jest tym, co będziemy w nim cenić, a raczej jego podobieństwo do ulubionej postaci z „Gry o tron” albo komiksu czytanego w szczenięcych latach.
Naturalność sprzedawcy nigdy nie była tym, czego od niego oczekujemy i telezakupy przyszłości na pewno będą dziwniejsze, niż nam się dzisiaj wydaje.
TikTok, wraz z nową platformą Symphony, zapowiedział nowy etap w marketingu internetowym. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli na tworzenie wirtualnych influencerów bezpośrednio w aplikacji. Dzięki temu marki będą mogły sprzedawać produkty za pośrednictwem transmisji na żywo, przez całą dobę i bez żadnych ograniczeń.
Cyfrowe awatary będą dostępne w dwóch formatach:
Stockowe awatary, czyli gotowe postacie, które zostały utworzone przy współpracy z aktorami, licencjonowane do użytku komercyjnego.
Niestandardowe awatary — generowane na podobieństwo osób, które mają stać się twarzą danej marki, z późniejszą możliwością obsługi wielu języków.
Początkowo może wydawać się to nieco dziwne i prowadzić do zniechęcenia odbiorców przez efekt sztuczności. TikTok zadbał jednak o jakość, bazując na odnoszącym sukcesy rozwiązaniu wirtualnych awatarów w chińskiej wersji aplikacji Douyin.
Ben & Jerry’s powraca ze swoją pierwszą od lat, dużą kampanią reklamową. Marka zwraca się w stronę aktywistów w czasie, w którym inne brandy celowo się wycofują, aby unikać ostrej reakcji otoczenia.
90-sekundowy film „Progress Comes In Many Flavors” wzywa konsumentów do bycia aktywistami na rzecz różnych celów – takich jak walka z pustyniami żywnościowymi lub burzenie przestarzałych pomników.
„Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że ich pasje i kreatywność mogą wywołać pozytywne zmiany w ich społecznościach” – powiedział Jay Curley, globalny szef marketingu.
W nowej kampanii Will Arnett i twórczyni treści Corporate Natalie przejmują stery w Dunkin’, aby wyszkolić gwiazdorską grupę Dunkin’Tern. Działania obejmują stworzenie wieloczęściowego „serialu”, którego kolejne epizody będą publikowane przez całe lato.
W pierwszym spocie mentorzy organizują spotkanie organizacyjne w siedzibie Dunkin’. Cel? Rzucić wyzwanie Dunkin’Terns, grupie ekspertów ze wszystkich zakątków popkultury.
Akcja będzie kontynuowana przez wakacyjny sezon, ponieważ zespół stażystów wypuszcza „letnie projekty”, promując orzeźwiające mrożone napoje. Weterani boysbandów, Joey Fatone i AJ McLean, stworzą piosenkę na pierwszą EP-kę Dunkina, szef kuchni Nick DiGiovanni przygotuje menu „Miksologia kawy mrożonej”, projektantka Yoon Ahn wypuści kolekcję kapsułową, a streamer Twitcha, SypherPK, wprowadzi Sparkd’ Energy by Dunkin’ do aktywacji gier.
Safe Superintelligence — bezpieczeństwo nad „presję komercyjną”
Ilya Sutskever, współzałożyciel i były główny naukowiec OpenAI, zakłada nową firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, która skupia się na bezpieczeństwie. W opublikowanym poście Sutskever przedstawił Safe Superintelligence Inc. (SSI), startup mający „jeden cel i jeden produkt”: stworzenie bezpiecznego i wydajnego systemu sztucznej inteligencji.
W ogłoszeniu opisano SSI jako startup, który „podchodzi do bezpieczeństwa i możliwości w tandemie”, umożliwiając firmie szybkie udoskonalanie systemu sztucznej inteligencji, jednocześnie stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Wskazuje także na presję zewnętrzną, z jaką często spotykają się zespoły ds. sztucznej inteligencji w firmach takich jak OpenAI, Google i Microsoft. Jednocześnie zwraca uwagę, że „koncentracja firmy na jednym miejscu” pozwala jej uniknąć „rozpraszania uwagi przez koszty ogólne zarządzania lub cykle produktów”.
Unijne prawo i kontrola czatów, nawet tych zaszyfrowanych
Unia Europejska jest coraz bliżej przyjęcia nowych przepisów, które nakazywałyby masowe skanowanie wiadomości cyfrowych, także tych zaszyfrowanych. W czwartek rządy UE przyjmą stanowisko w sprawie proponowanego prawodawstwa, którego celem jest wykrywanie materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM). Głosowanie zadecyduje, czy wniosek uzyska wystarczające poparcie, aby móc kontynuować proces ustanowienia prawa UE.
Proponowane rozwiązanie polega na pozostawieniu wiadomości szeroko otwartych do skanowania — ale w sposób nienaruszający warstwy prywatności zapewnianej przez kompleksowe szyfrowanie. Sugeruje to, że nowy system moderacji mógłby tego dokonać poprzez skanowanie zawartości wiadomości, zanim aplikacje takie jak Signal, WhatsApp i Messenger je zaszyfrują.
Zwolennicy prywatności nie są jedynymi, którzy podnoszą alarm w związku z tą propozycją. W tym tygodniu kilkudziesięciu parlamentarzystów napisało do Rady UE, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tej propozycji. Patrick Breyer, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego, również wypowiedział się na temat projektu ustawy. Stwierdził, że „masowe wyszukiwania i podatne na błędy wycieki prywatnych rozmów i intymnych zdjęć niszczą nasze podstawowe prawo do prywatnej korespondencji”.
British Heart Foundation stworzyła kampanię upamiętniającą życie 12 młodych kibiców piłki nożnej, których życie zakończyło się tragicznie z powodu choroby serca.
Przejmująca kampania zatytułowana „Til I Died” opiera się na spostrzeżeniu, że Brytyjczycy są w dużej mierze nieświadomi niszczycielskiego wpływu chorób serca na młodych ludzi. Jej celem jest zmiana sposobu postrzegania i podniesienie świadomości, że problemy kardiologiczne mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku.
Murale znajdują się w rodzinnych miastach 12 fanów piłki nożnej i zostały namalowane w Birmingham, Cardiff, Chesterfield, Edynburgu, Glasgow, Londynie, Newcastle, Nottingham i Southampton. Kampania obejmie także działania w social mediach i radiu, a niestandardowe formaty podkreślają pilną potrzebę finansowania badań mających na celu położenie kresu chorobom serca.
Flirtujące trzmiele przedstawiają zupełnie nowe podejście do reklamy samochodów w kampanii „Honeyed Love” mającej na celu wprowadzenie na rynek najnowszego SUV-a Skody Kodiaq.
Globalną kampanię rozpoczyna 60-sekundowa reklama, w której trzmiel wlatuje do środka samochodu i wyrusza na wycieczkę z ludzką rodziną, a jego ukochana podąża za samochodem, starając się o to, by nie rozłączyć się z partnerem.
Podczas gdy swobodnie latająca pszczoła robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzymać kroku Kodiaqowi, trzmiel wewnątrz Kodiaqa jest zafascynowana przestrzenią i szuka genialnych sposobów na ponowne połączenie. Po kilku wpadkach trzmiel ląduje na komiksie chłopca, który spokojnie prowadzi go do okna by mógł dołączyć do ukochanej. Romantyczny przekaz podkreśla utwór “For Once in My Life”, śpiewany przez Steviego Wondera.
Firma Müller Yogurt & Desserts kontynuuje współpracę „Rice, Rice Baby” z piłkarzem Declanem Rice, rozpoczynając zintegrowaną kampanię skupioną wokół serii specjalnie zbudowanych billboardów oraz zaprojektowanych cyfrowych.
Seria reklam outdoorowych ma na celu ugruntowanie kreatywnej idei, że białko ryżowe Müller Rice pomaga ludziom przetrwać codzienne scenariusze, podkreślając jego dobroczynne działanie, gdy Declan Rice demonstruje nadludzką siłę z przymrużeniem oka.
W jednej realizacji Declan Rice podnosi sofę nad głowę podczas odkurzania, w innej przypadkowo zgina słupek bramki, opierając się na nim. Celem kampanii jest skupienie się tych momentach z życia codziennego, w których białko może odegrać ważną rolę. Müller Rice Protein zostało ujęte jako pożywna przekąska dla osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać swój dzień.
Learn Smart — nowa platforma edukacyjna dot. sztucznej inteligencji
EE i Digitas uruchamiają dla młodych ludzi platformę edukacyjną o sztucznej inteligencji. Platform EE LearnSmart – ma na celu ułatwienie nauki i pomoc dzieciom w byciu mądrzejszymi i bezpieczniejszymi w poruszaniu się w Internecie.
Projekt ma na celu edukowanie młodych ludzi na temat sztucznej inteligencji. W programie będą realizowane takie tematy jak krytyczne myślenie, radzenie sobie z uprzedzeniami, radzenie sobie z dezinformacją AI, współpracę między człowiekiem a maszyną oraz kreatywność i sztuczna inteligencja.
Dzieci wezmą udział w trzech kursach prowadzonych przez Piersa Linneya, byłego inwestora Dragon’s Den i współzałożyciela Implement AI, które pomogą im poruszać się po świecie sztucznej inteligencji. Początkowe tematy, które są teraz dostępne w LearnSmart, to:
Odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji: nauka równoważenia wolności twórczej z odpowiedzialnością.
Pisanie podpowiedzi dla sztucznej inteligencji: Jak korzystać z podpowiedzi, aby w pełni wykorzystać narzędzia sztucznej inteligencji.
Jak wykryć deepfake: omówienie zawiłości wykrywania deepfake’ów i znaczenie ich identyfikacji w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Kampania „Od drzewa do morza” wprowadza na rynek pierwszy na świecie kombinezon wykonany w 100% z certyfikowanego naturalnego kauczuku.
60-sekundowy film rozpoczyna się serią transmisji na żywo z kamer surfingowych. Nagle w kadrach pojawiają się ludzie trzymający znaki w stronę kamer. Każdy znak został stworzony z przedmiotów znalezionych na plaży lub z nią związanych, takich jak wiosła, deski surfingowe, drewno wyrzucone na brzeg, parasole i duże litery zapisane na piasku. Po zszyciu znaki ogłaszają wprowadzenie na rynek nowego kombinezonu Yulex100.
Znaczna część materiału do filmu została nakręcona zdalnie za pomocą kamer zlokalizowanych w najpopularniejszych spotach surfingowych, dostarczając na żywo niezbędne informacje entuzjastom sportów wodnych na temat pływów i warunków pogodowych.
KFC rozpoczyna największą w historii kampanię w Wielkiej Brytanii. Premiera filmu „Believe in Chicken” miała miejsce podczas meczu otwarcia Euro.
Film zabiera widzów w podróż inspirowaną dobrze znanym, nieprzyjaznym światem, pełnym rozczarowań, fałszu i braku zaufania. W spocie zostały poruszone wątki od sztucznej inteligencji przez nieprzewidywalną gospodarkę, aż do ekstremalnych warunków pogodowych. Nowa kampania ma na celu zaoferowanie fanom czegoś, w co mogą uwierzyć, czyli Kurczaka.
Równolegle KFC chce zdominować przestrzeń zewnętrzną w całym kraju dzięki ekspansywnemu rozmieszczaniu kreacji reklamowych, w tym szeregowi banerów, wielkoformatowych ekranów, autobusom i kultowym Piccadilly Lights. W towarzystwie zwięzłego tagline’u będą pojawiać się zdjęcia kultowych dań KFC.
Masz pomysł na ilustrację, ale nie masz czasu na nic innego niż naszkicowanie pomysłu? Nie martw się, resztą zajmie się Roughly. Aplikacja zamienia szkice w piękne kreacje, które są zgodne z wprowadzonymi wskazówkami (np. dotyczącymi stylu).
Pozostało 50% tekstu - jeśli chcesz przeczytać więcej, zapisz się do GreenLettera