Na chwiejnym rynku kryptowalut dzienne wahania kursów mogą przybierać rozmiar równy nawet kilkudziesięciu procent wartości tokenów. Aby zredukować do minimum zmienność cenową stworzono tzw. „stabilne” kryptowaluty. Dowiedz się, czym jest stablecoin.
Istota „stabilnej” kryptowaluty tkwi w tym, że ma ona swoje oparcie w innych aktywach – w odróżnieniu np. od Bitcoina. Zabezpieczeniem stablecoinów są waluty i kryptowaluty, ale też kruszce czy nieruchomości, czyli dobra o powszechnie uznawanej wartości. Taki mechanizm umożliwia lepszą kontrolę nad portfelem inwestycyjnym.
Obecnie na liście najpopularniejszych „stabilnych” kryptowalut znajdziemy przede wszystkim te powiązane niemal 1:1 z dolarem amerykańskim, czyli np. Tether (USDT) i USD Coin (USDC). Coraz szerszą rzeszę inwestorów znajdują również stablecoiny zabezpieczone innymi kryptowalutami, tj. DAI (DAI) czy True USD (TUSD). Z kolei np. Pax gold (PAXG) i Tether gold (XAUT) odzwierciedlają cenę uncji złota w dolarach i po wyjściu z inwestycji są zastępowane rzeczywistymi sztabkami złota.
Wyjątek wśród stabilnych kryptowalut stanowią tzw. stablecoiny algorytmiczne. Nie są one poparte żadnym aktywem, a ich działanie polega na wykorzystywaniu algorytmu w celu utrzymania równowagi cenowej. Przykładem są Terra USD (UST) i Basis Cash (BAC).
Stablecoiny charakteryzuje dostępność przez całą dobę i globalność. Każda kryptowaluta może zostać przekształcona w “stabilną”. Podczas zamiany nie obowiązuje podatek od wzbogacenia się i można jej dokonać w każdej chwili, np. podczas największych wahań cenowych. Transfer jest stosunkowo tani i natychmiastowy, niezależnie od miejsca.
„Stabilne” kryptowaluty pozwalają ochronić wartość tokenów przez spadkami. Stanowią też jeden ze sposobów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Umożliwiają łatwe dokonywanie codziennych transakcji i płacenie za zakupy. Gromadzenie aktywów nie wymaga prowadzenia konta bankowego, a inwestując w stablecoiny można dodatkowo zarabiać, np. na odsetkach.