Większość osób inwestujących w Bitcoina nie ma wielu jednostek tej waluty. Zamiast tego są właścicielami niepełnego 1 BTC — jego ułamka. Jego wartość można wygodnie wyrazić w Satoshi.
Satoshi to najmniejsza jednostka rozliczeniowa waluty Bitcoin, tak jak grosze są najmniejszą jednostką rozliczeniową złotego. Nie znaczy to jednak, że 1 BTC = 100 Satoshi. Już pojedyncza jego jednostka to dużo pieniędzy. W przeliczeniu na PLN jest to kwota nawet 6-cyfrowa, choć oczywiście ciągle się to zmienia. Aby wygodnie operować kryptowalutą, podział jest bardziej precyzyjny niż w przypadku złotego czy dolara. Wartość Satoshi ustalono na zaledwie 0,00000001 BTC, zatem 1 BTC = 100 milionów SAT. Nazwa jednostki została jej nadana na cześć Satoshiego Nakamoto, pseudonimu używanego przez osobę lub grupę stojącą za stworzeniem Bitcoina.
Wartość Bitcoina dynamicznie się zmienia, a w związku z tym i jego koszt nabycia. Latem 2022 za 1 BTC trzeba było zapłacić około 100 000 PLN. 1 Satoshi kosztował więc wtedy mniej więcej 0,001 grosza. Najmniejszą możliwą do nabycia ilością jednostki za PLN będzie ta kupiona za 0,01 zł, a więc 10 Satoshi. Kalkulator walut i kryptowalut z uaktualnianym na bieżąco kursem znajdziesz tutaj. Przy jego pomocy łatwo sprawdzisz obecną cenę interesującej Cię ilości Bitcoina.
Im bardziej rośnie wartość Bitcoina, tym użyteczniejsze stają się jego jednostki rozliczeniowe. BTC wyrażane w ułamkach są nie tylko mało praktyczne. Chodzi też o atrakcyjność kryptowaluty od strony marketingowej. Inwestor może chętniej wymienić na nie tradycyjne pieniądze, jeśli w zamian otrzyma większą ilość cyfrowych monet — nawet jeśli będzie to wartość jedynie nominalna. Okrągły milion Satoshi brzmi w końcu lepiej niż 0,01 BTC. Wyrażanie Bitcoina w Satoshi może więc podnieść jego atrakcyjność w oczach nabywców. Jeśli długoterminowy trend wzrostu kryptowaluty się utrzyma, może to sprawić, że jednostki rozliczeniowe Bitcoina staną się w przyszłości szeroko wykorzystywane.