Pierwsze metody zabezpieczania danych powstawały już tysiące lat temu. Dziś mamy do czynienia ze znacznie bardziej zaawansowanymi technologicznie sposobami utajniania informacji. Sprawdź, na czym polega powszechnie dziś stosowana kryptografia.
Kryptografia jest gałęzią kryptologii, czyli nauki o utajnianiu i odtajnianiu informacji. Termin kryptografia pochodzi z j. greckiego (kryptos – ukryty, gráfo – pisać) i oznacza praktykę zabezpieczania danych za pomocą szyfrowania, głównie na potrzeby ich niezagrożonego przesyłania.
W kryptografii wykorzystuje się różne techniki kodowania informacji celem ich ochrony przed dostępem osób niepowołanych. Z kluczowymi przykładami zastosowania protokołów kryptograficznych mamy do czynienia w wojskowości, administracji publicznej, bankowości, a od niedawna także w środowisku użytkowników kryptowalut.
Kryptografia stanowi podstawę ekosystemu kryptowalut. Już sam twórca sieci Bitcoin, posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto, wykorzystał możliwość pozostania anonimowym i do tej pory nie ujawnił swojej tożsamości.
Ponadto, dzięki kryptografii:
Każdy użytkownik sieci, np. Bitcoin, otrzymuje klucz prywatny, z którego metodą haszowania generowany jest klucz publiczny. Odwrócenie tego procesu nie jest możliwe. Klucz publiczny może być udostępniany innym osobom w celu np. przesłania pieniędzy. Natomiast klucz prywatny jest konieczny, aby uzyskać dostęp do tych środków i powinien pozostać niejawny.
Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w marketingu Twojej firmy? Napisz do nas, chętnie o tym porozmawiamy.