Startupy i przedsiębiorstwa, które chcą pozyskać fundusze na realizację określonego projektu, często korzystają z crowdfundingu. W sektorze kryptowalut mamy do czynienia z kilkoma metodami finansowania społecznościowego. Dziś wyjaśniamy, jak działa IDO (Initial DEX Offering).
Co to jest IDO (Initial DEX Offering)?
Initial DEX Offering jest sposobem na zdobycie funduszy poprzez emisję i dystrybucję tokenów za pośrednictwem zdecentralizowanej giełdy (DEX). Wszystko odbywa się za pomocą smart kontraktów i w praktyce wygląda następująco:
- Zespół projektowy dostarcza tokeny do DEX, np. Uniswap.
- Użytkownicy, którzy chcą je nabyć, przekazują środki za pośrednictwem zewnętrznej platformy.
- DEX w sposób zautomatyzowany finalizuje ostateczną dystrybucję i transfer.
IDO a ICO, IEO oraz IGO: różnice
Wśród najpopularniejszych sposobów pozyskiwania funduszy w świecie kryptowalut, oprócz IDO, znajdują się:
- ICO (Initial Coin Offering) – pierwszy ze sposobów finansowania w sektorze kryptowalut, który nie wymaga udziału pośredników. Do głównych ograniczeń ICO należą brak kontroli nad procesem i brak ochrony środków inwestorów.
- IEO (Initial Exchange Offering) – hostowanie odbywa się przez giełdę kryptowalut, a cały projekt jest rygorystycznie sprawdzany.
- IGO (Initial Game Offering) – chociaż działa na podobnej zasadzie co ICO, dotyczy projektów gamingowych i oprócz zdobycia tokenów umożliwia użytkownikom wczesny dostęp do zasobów gry.
W przeciwieństwie do wymienionych sposobów finansowania, tuż po zakończeniu IDO tokeny są natychmiast notowane na giełdzie.
Zalety i wady IDO (Initial DEX Offering)
Za IDO jako metodą finansowania przemawiają przede wszystkim:
- ograniczona biurokracja (w przeciwieństwie do IEO);
- natychmiastowe dostarczenie płynności na platformę;
- przejrzystość.
Do podstawowych wad IDO należą:
- brak dostatecznej weryfikacji;
- duża konkurencja wśród potencjalnych nabywców tokenów;
- wąska grupa odbiorców.
Zastanawiasz się, jak można wykorzystać technologię blockchain w marketingu Twojej firmy?Napisz do nas, chętnie o tym porozmawiamy.