Czy marki powinny angażować się w wojny kulturowe? Myślę, że większość firm nie ma tego w swojej misji, więc moja odpowiedź jest prosta: nie.
O tym, czym grozi takie „zabieranie głosu w sprawie”, dość mocno i boleśnie przekonała się marka Bud Light w USA, którą bojkot konsumencki skutecznie pozbawił pozycji lidera rynku.
Wszystkie platformy social media wypełnione są ekstremalnymi głosami i skrajnymi opiniami. Celem brandów, komunikacyjnie obecnych w najpopularniejszych mediach społecznościowych, nie powinno być zabieranie głosu i rozsądzanie politycznych debat, ale raczej realizacja swojej misji biznesowej.
Wprowadzenie dobrego rozwiązania brand safety na platformach takich jak X (nomen omen ex-Twitter) pozwala na skuteczną koegzystencję biznesu i wolności wyrażania opinii. Stawiałbym, że jednak z czasem i tak wygra ten content, który jest monetyzowany, a zatem „bezpieczny”.
Spis treści:
- Jak pogodzić wolność słowa i zyski?
- Czy metaverse przetrwa?
- Disney idzie śladami Netflixa
- Rozmowa o pracę na Robloxie
- Amazon chce widzieć pracowników w biurze
- Regulamin, który chroni przed AI
- AI zatrudnione w logistyce
- Reddit Uniwersytetu Stanforda
- „In-stream” są teraz „skippable”
- X opóźnia przekierowania
- Threads traci użytkowników
- Influencer anti-greenwashing
- McDonalds przypomina o swoim miejscu w popkulturze
- Shorty w GreenLetter
- Weekly Tool w GreenLetter
Jak pogodzić wolność słowa i zyski?
To pytanie niewątpliwie od dłuższego czasu zadaje sobie właściciel X (dawniej Twitter), Elon Musk. Mimo że platforma zaprzecza, organizacje non-profit donoszą o wzroście mowy nienawiści w serwisie. Reklamodawcy nie chcą ryzykować, że ich treści będą wyświetlane w pobliżu krzywdzących opinii – coraz popularniejsze staje się wstrzymywanie kampanii na X. W celu rozwiązania problemu, dawny Twitter wraz z Integral Ad Science opracowują system identyfikujący rodzaj treści, aby ponownie oddać kontrolę w ręce reklamodawców, nawet jeśli minimalna moderacja wciąż ma królować na platformie. Nowy system pozwalający na wybór „Ścisłego”, „Standardowego” lub „Luźnego” filtra treści przy wgrywanych reklamach wejdzie w życie pod koniec roku.
📰 MarketingDive
Czy metaverse przetrwa?
Z najnowszego badania firmy Bain & Company wynika, że tak. Mimo że obecnie hype wokół metaverse znacznie osłabł, wciąż trzeba się z nim liczyć. Według raportu rynek metaverse już do 2030 r. może być warty imponujące 900 mld dolarów. Wirtualne doświadczenia (np. granie, koncerty i inne eventy online) mają stanowić około 65% rynku, na dalszych pozycjach są: sklepy z aplikacjami i systemami operacyjnymi (10%), urządzenia (10%), infrastruktura (10%) oraz narzędzia do tworzenia contentu (5%). Z badania dowiadujemy się też, że metaverse nie będzie jedną platformą, a raczej połączeniem wielu platform z dużymi bazami użytkowników.
📰 MarketingDive
Disney idzie śladami Netflixa
Disney, podobnie jak swój główny konkurent, chce walczyć z praktyką dzielenia się hasłami do kont subskrybentów. CEO Bob Iger stwierdził, że skala zjawiska jest znacząca i firma „aktywnie rozważa” metody jego kontroli. Można spodziewać się, że ograniczenia pojawią się w przyszłym roku. Netflix rozpoczął testowanie ograniczeń w dzieleniu się hasłami w wybranych krajach w 2022 r. i rozszerzył program na inne regiony w tym roku. Decyzja wyszła mu na dobre, bo zanotował wzrost liczby nowych subskrybentów.
📰TechCrunch
Rozmowa o pracę na Robloxie
Roblox wprowadza wirtualne rozmowy kwalifikacyjne – kandydaci będą w nich uczestniczyć jako awatary. To część wirtualnego Centrum Karier Roblox – inicjatywy, która jest skierowana głównie do tych młodszych kandydatów. Wielu z nich ma świetnie opanowane środowisko Robloxa, bo od dziecka grali w gry na platformie. Rozmowa kwalifikacyjna w wirtualnym świecie powinna więc im pójść jak z płatka.
📰 Axios
Amazon chce widzieć pracowników w biurze
Po długim okresie pracy zdalnej spowodowanej pandemią wiele globalnych firm, w tym Amazon, zachęca (a czasem i zmusza) pracowników do częstszego bywania w biurze. Od maja gigant e-commerce wymaga obecności w miejscu pracy minimum trzy razy w tygodniu. Ostatnio firma miała wysłać maile do osób, które nie przestrzegają zasad pracy hybrydowej i wolą więcej czasu pracować z domu. Google również wymaga obecności w biurze trzy razy w tygodniu, a Zoom – dwa. Czy osoby, które nawykły do pracy zdalnej, będą chciały powrotu do biur, nawet w niepełnym wymiarze?
📰 The Financial Times (Paywall)
Regulamin, który chroni przed AI
Na początku Sierpnia New York Times zaktualizował zasady świadczenia usług, aby uniemożliwić sztucznej inteligencji uczenie się języka z pomocą autorskich artykułów. Również treści indeksowane przez wyszukiwarki nie mogą być dalej udostępnione na potrzeby szkolenia AI. Ale jak można rozpoznać, czy dany algorytm został wyuczony na danych od New York Times? Chociaż wydawcy mogą dostrzegać obecność robotów przeszukujących ich strony internetowe (tzw. crawlerów), nie są w stanie określić, jaki jest ich dokładny cel. Twórcy AI zazwyczaj również niechętnie ujawniają, na jakich treściach uczyły się ich cyfrowe dzieci. Być może najlepszym sposobem na uzyskanie tych informacji będzie po prostu zapytanie samej sztucznej inteligencji?
📰 Adweek (Paywall)
AI zatrudnione w logistyce
Współczesne napięcia geopolityczne i nowe wymagania prawne zmuszają międzynarodowe firmy do szukania alternatywnych łańcuchów dostaw. Organizacje takie jak Unilever, Siemens czy Maersk zwracają się o pomoc do AI. Sztuczna inteligencja służąca do wyznaczania najbardziej optymalnych tras produktów to nic nowego, jednak wraz z rozwojem ChatGPT, AI potrafią również przeanalizować siatki potencjalnych dostawców, rozpoznawać usługodawców spełniających wymagania prawne i środowiskowe, a nawet… negocjować umowy. Co więcej, znając niemal wszystkie istniejące języki – są w tym całkiem skuteczne.
📰 The Financial Times (Paywall)
Reddit Uniwersytetu Stanforda
Mimo lokalnych korzeni na Uniwersytecie Stanforda, Fizz – nowa sieć społecznościowa założona przez dwóch absolwentów – coraz bardziej rozszerza swój zasięg. Do Fizz mogą dołączyć tylko osoby posiadające adres e-mail Uniwersytetu Stanforda, a wszystkie publikowane tam treści zbierają „karmę” i w taki sposób publikujący użytkownicy podnoszą swój poziom „fizzfluence”. Platformę zdecydowanie wyróżnia jej podejście do anonimowości – aby pozwolić na otwarte dyskusje, które całemu Uniwersytetowi wychodzą na zdrowie, wszyscy użytkownicy pozostają tam zupełnie anonimowi.
📰 TechCrunch
„In-stream” są teraz „skippable”
Po raporcie Adalytics, który ujawnił, że około 75% reklam zakupionych w ramach kampanii Google TrueView była wyświetlana w niestandardowych przestrzeniach, Google zmieniło nazwę swoich reklam „in-stream” na „skippable ads”. Firma uzasadnia decyzję o zmianie próbą dokładniejszego opisania formatu reklamy. Należy jednak wspomnieć, że zmiana ta może mieć również związek z toczącym się obecnie pozwem zbiorowym związanym z raportem Adalytics.
📰 Marketing Dive
📰 Social Media Today
X opóźnia przekierowania
Według badań z zakresu UX (user-experience) nawet 1 sekunda ładowania strony może przerwać zaangażowanie i zawrócić użytkownika. Przekierowania z platformy X (dawniej Twitter) na niektóre strony internetowe jeszcze do wtorku zajmowały około 5 sekund. Co ciekawe, dotyczyło to jedynie stron rywalizujących z X np. Threads od Meta, lub tych, o których właściciel serwisu, Elon Musk, w przeszłości wypowiadał się negatywnie np. New York Times.
📰 TechCrunch
📰 The Guardian
Threads traci użytkowników
Po początkowym wzroście liczby użytkowników Threads od Meta traci zainteresowanie odbiorców. Po lipcowym szczycie z 44 milionami aktywnych użytkowników na dzień Threads straciło ich około 70%.
📰 The Wall Street Journal (Paywall)
Influencer anti-greenwashing
Firmy naftowe i gazowe, takie jak Shell, próbują dotrzeć do świadomości młodszych pokoleń za pomocą influencer marketingu. Kierując się obawą zmian klimatycznych, wielu influencerów odrzuca jednak propozycję współpracy. Organizacje pozarządowe, takie jak np. Glimpse, wychodzą nawet o krok dalej i organizują własne kampanie sprzeciwiające się greenwashingowi.
📰 AdWeek (Paywall)
🎥 Materiał wideo kampanii Glimpse
McDonalds przypomina o swoim miejscu w popkulturze
Będąc jedną z najsławniejszych światowych marek, McDonalds raz jeszcze zaznacza swoją pozycję. Nowa kampania z hasłem przewodnim „As Featured In” podsumowuje najbardziej znane wystąpienia sieci McDonalds w serialach i filmach, m.in. The Office, Seinfeld czy Piąty Element. Kampanii, która obejmie ponad 100 krajów, towarzyszyć będzie specjalny posiłek „As Featured In Meal” dostępny placówkach.
📰 The Drum (Paywall)
🎥 Spot reklamowy McDonalds
Shorty w GreenLetter
Weekly Tool w GreenLetter
Link Redirect Trace to rozbudowana wtyczka SEO typu all-in-one. Ułatwia m.in. weryfikację łańcuchów przekierowań, pliku robots.txt czy linków kanonicznych. Przyda się w pracy każdego SEOwca.