Media piszą o nowym produkcie TikTok Notes — jako kopii Instagrama czy Pinteresta. Jednak mi się wydaje, że jest to po prostu próba wciągnięcia niezbyt udanej inicjatywy ByteDance o nazwie Lemon8 do głównego ekosystemu TikToka, aby wypełnić ją użytkownikami.
Poza tym, czy kogoś obchodzi jeszcze, kto od kogo „ściągnął” pomysły do swoich aplikacji? Po pełnej tiktokizacji internetu, która nie ominęła żadnej sieci społecznościowej, wydaje mi się, że ta perspektywa nie ma większego znaczenia.
Ciekawe jest to, że najwidoczniej ByteDance nadal wierzy w zdjęcia i tekst jako medium komunikacji online.
Osobiście zacząłem upewniać się, że wszystko, co nie jest wertykalnym wideo, staje się powoli niszową treścią, która będzie z czasem marginalizowana. Nabrałem tego przekonania po tym, co stało się z Twitterem — pionowe wideo czyha tam na Ciebie na każdym kroku i wpaść w pułapkę scrollingu ruchomych obrazów jest bardzo łatwo.
Osobiście więc, jako naczelny wróg vertical video, bardzo kibicuję rzeczom takim jak Notes. Nie wiem jednak, jak statyczny obrazek ma wygrać z nawałnicą kretynizmu i/lub dopaminy, jaka wylewa się z każdego pionowego contentu w każdej aplikacji.
Spis treści:
TikTok wprowadza nową aplikację, która do złudzenia przypomina Instagram
Heinz połączył siły z Mattelem, tworząc różowy sos Barbiecue
Logitech chce, żebyś korzystał z AI
Powrót Taylor Swift do TikToka stawia ją w konflikcie z Universalem
25% subskrybentów Spotify z USA, Wielkiej Brytanii i Australii korzysta z audiobooków
Marketing podczas największego festiwalu muzycznego — Coachella w natarciu
Ikea kolejny raz stawia na dotarcie do młodych i poszerzenie grupy odbiorców
Snapchat dodaje znak wodny na materiały wygenerowane przez AI
YouTube przenosi swoją walkę z blokowaniem reklam na urządzenia mobilne
Shorty
Weekly Tool
Wiedza z bloga
TikTok wprowadza nową aplikację, która do złudzenia przypomina Instagram
Aplikacja TikTok Notes została udostępniona do pobrania w AppStore oraz Google Play dla ograniczonej liczby użytkowników na terenie Australii i Kanady. Po przejrzeniu materiałów reklamowych ciężko nie zauważyć podobieństwa do rozwiązań, które znamy z Instagrama. Z kolei po wejściu na stronę główną odnosimy wrażenie, jakbyśmy przeglądali Pinteresta.
Firma poinformowała, że istniejące i przyszłe zdjęcia będą wyświetlane w TikTok Notes, po udzieleniu zgody przez użytkowników. Nie podano większej liczby szczegółów.
Przez lata to Meta kopiowała rozwiązania, które znamy z innych platform społecznościowych: Reels — TikTok, Instagram Stories — Snapchat. Tym razem to rozwiązanie Meta zostało „inspiracją” dla TikTok Notes.
Heinz połączył siły z Mattelem, tworząc różowy sos Barbiecue
Barbiemania trwa! Heinz połączył siły z Mattelem, tworząc różowy sos o nazwie Heinz Classic Barbiecue Sauce i nie jest to literówka! Od tej pory fani Barbie będą mogli organizować Barbiecue zamiast klasycznego grilla.
Co ciekawe, akcja rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku od niewinnego wpisu na Instagramie marki, gdzie zapytano odbiorców o wymarzony produkt — Kenchup czy Barbiecue. To świetny przykład wykorzystania gorącego tematu, jakim niewątpliwie była premiera filmu Barbie, zaangażowania odbiorców, a następnie wypuszczenia produktu na rynek. Jedyna wątpliwość, jaką mamy to czas reakcji marek, ponieważ największy pik popularności tego tematu jest już za nami.
Obecnie produkt jest dostępny w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Marka wprowadza własny sposób na przywoływanie ChataGPT, nazwany Logi AI Prompt Builder. Dzięki dedykowanym przyciskom na myszce i klawiaturze użytkownicy mogą łatwo aktywować funkcje sztucznej inteligencji. To rozwiązanie uruchamia chatbota oraz podpowiada gotowe sugestie promptów, które mogą być przydatne dla użytkownika.
Niestety, by korzystać z tego wygodnego rozwiązania, musimy wyposażyć się w nowy sprzęt. Natomiast z perspektywy marki dostrzegamy szansę na zwiększenie sprzedaży produktów Logitech, zanim konkurencja wprowadzi analogiczne rozwiązanie do swoich produktów.
Powrót Taylor Swift do TikTok stawia ją w konflikcie z Universalem
Artystka przywróciła swoją muzykę na TikToka, co może skutkować konfliktem z jej własną wytwórnią płytową Universal Music, która w lutym wyciszyła utwory swoich artystów w aplikacji. Piosenkarka, w przeciwieństwie do innych twórców współpracujących z Universal Music, posiada prawa autorskie do swoich utworów i może zarządzać ich dystrybucją.
Powrót największej gwiazdy muzyki pop na platformę w jasny sposób pokazuje, jak ważnym narzędziem promocji jest TikTok, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącej premiery płyty. Milionowe odtworzenia, viralowe filmy, kształtujące się trendy i niekończące się udostępnienia to ważne aspekty strategii marketingowej w branży muzycznej. Odcięcie artystów od promowania swojej twórczości na jednej z największych i najbardziej angażujących platform social mediowych to proszenie się o spadek ich popularności, a co za tym idzie mniejsze możliwości generowania zysków.
Czy decyzja Taylor Swift sprowokuje innych twórców do tego samego?
25% subskrybentów Spotify z USA, Wielkiej Brytanii i Australii słucha audiobooków
Spotify Technology SA podaje, że ¼ płatnych subskrybentów w USA, Wielkiej Brytanii i Australii korzysta z opcji słuchania audiobooków. Co więcej, aż 57% osób z tej grupy jest w wieku 18-34 lata, co jasno pokazuje, że produkt jest szczególnie atrakcyjny dla młodszych pokoleń słuchaczy.
To ważna informacja w kontekście rynku wydawniczego, który w ostatnich latach silnie ewoluuje i walczy o dotarcie do młodszych, bardziej zdigitalizowanych odbiorców. Popularność drukowanych wydań spada z roku na rok, dlatego warto zainteresować się dystrybucją cyfrową, korzystając z opcji e-booków czy audiobooków.
W październiku zeszłego roku marka zaoferowała możliwość słuchania audiobooków przez 15 godzin, mając na celu przyciągnięcie nowych subskrybentów i dłuższe zatrzymanie obecnych klientów. Funkcja jest obecnie dostępna na sześciu rynkach.
Marketing podczas największego festiwalu muzycznego — Coachella w natarciu
Coachella Valley Music and Arts Festival, powszechnie znany jako Coachella, to coroczny festiwal muzyki i sztuki, który odbywa się na Pustyni Colorado. Szacuje się, że w tym roku wydarzenie odwiedzi około 500 tys. osób z całego świata.
Wśród festiwalowych akcji marketingowych z wykorzystaniem influencerów najciekawsze to:
Rhode, marka beauty Hailey Bieber, postawiła na terenie festiwalu fotobudkę, która nie tylko robi zdjęcia, ale wymienia monety Rhode na kosmetyki marki. To świetny przykład rozpromowania produktów i wygenerowania materiałów UGC.
Poppi,znane z napojów gazowanych, postawiło na jedną superpopularną influencerkę — Alix Earle, która relacjonuje festiwal, lokując produkty w swoich publikacjach. Co ciekawe, marka zaprosiła itgirl wraz z przyjaciółmi, do specjalnie przygotowanego domu z motywem kojarzącym się właśnie Poppi, a w ramach akcji powstało hasło „coachEARLEa”.
Poosh poszło o krok dalej i zorganizowało kamping dla wpływowych influencerów, którzy mogą skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej po całym dniu spędzonym na pustyni. Marka połączyła się z innymi brandami, które współgrają z jej strategią biznesową, oferując gościom nie tylko swoje usługi, ale również przekąski czy aktywności związane ze zdrowiem i wellbeing.
Siłą napędową festiwalu w ostatnich latach są nie tylko świetne line-upy czy wydarzenia artystyczne, ale również obecność influencerów przyciągających ogromne rzesze followersów. Marki, które zaangażowały ich do współpracy, zbliżyły się realnie do swoich odbiorców, budując wspomnienia i wzmacniając emocje związane z wydarzeniem.
IKEA kolejny raz stawia na dotarcie do młodych i poszerzenie grupy odbiorców
W ostatnich dniach marka wypuściła kampanię promującą nową kolekcję Brännboll, skierowaną do osób, którym bliżej jest do „domowych graczy” niż zapalonych gamerów.
Co ciekawe, poprzednia kolekcja dla graczy nie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na zbytnie podobieństwo do typowych dla tego sektora mebli. W odświeżonej odsłonie IKEA sięga po nową grupę odbiorców, zachowując charakterystyczny skandynawski design i dając jednocześnie poczucie bycia gamerem.
W narracji został zastosowany ciekawy i działający na wyobraźnię kontrast — za dnia meble są uniwersalnym elementem wyposażenia, a wieczorem pomagają przenieść się do świata gier i rozrywki. Marka podkreśliła swoje DNA łączące funkcjonalność i design, jednocześnie wpisując się w coraz silniejszy trend odejścia od konsumpcjonizmu i kupowania przedmiotów, które mają tylko jedno przeznaczenie.
Snapchat dodaje znak wodny na materiały wygenerowane przez AI
Idąc w ślad za gigantami takimi jak Google, Meta czy Microsoft, Snapchat poinformował o wprowadzeniu oznaczenia materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję, które będziemy chcieli wyeksportować z aplikacji.
Usunięcie znaku wodnego będzie jednoznaczne ze złamaniem regulaminu platformy, natomiast nie jest wiadome, w jaki sposób firma będzie weryfikować takie działanie. Obecne Snapchat, w płatnej subskrypcji, umożliwia tworzenie i edytowanie materiałów za pomocą sztucznej inteligencji — Snap AI.
YouTube przenosi swoją walkę z blokowaniem reklam na urządzenia mobilne
W tym tygodniu YouTube ogłosił, że użytkownicy korzystający z zewnętrznych aplikacji dających dostęp do filmów z platformy mogą napotkać problemy z buforowaniem treści. W ten sposób chce sprawić, aby odbiorcy zarejestrowali się w usłudze YouTube Premium.
Z perspektywy marketingowca ciągła walka YouTube z programami blokującymi reklamy to dobry znak i możliwość dotarcia z przekazem reklamowym do odpowiedniej target grupy.
Facebook Messenger umożliwia teraz użytkownikom tworzenie udostępnianych albumów, wysyłanie zdjęć HD i plików o rozmiarze do 100 MB.
YouTube uruchomił narzędzia do zakupów typu In-Stream, takie jak kolekcje zakupowe i centrum dla partnerów.
Adam Mosseri, szef Instagrama, oficjalnie powiedział, że liczba obserwujących ma mniejsze znaczenie niż liczba wyświetleń i polubień.
Weekly Tool
Dziś polecamy narzędzie AI, które pomaga zaoszczędzić czas i zwiększa koncentrację podczas spotkań online. Fireflies.ai przygotowuje transkrypcję ze spotkań, tworząc zwięzłe notatki i wyłapując najważniejsze punkty w dyskusji. Dzięki temu możesz skupić się na rozmowie z zespołem, klientem czy podwykonawcą, a jednocześnie mieć materiał, do którego możesz wrócić. Efekt? Zwiększasz efektywność wszystkich swoich spotkań online.
Istnieje możliwość połączenia Fireflies.aiz ChatemGPT, co otwiera kolejne możliwości segmentowania, porządkowania i rozwijania notatek o niezbędne dane czy komentarze.
Pozostało 50% tekstu - jeśli chcesz przeczytać więcej, zapisz się do GreenLettera