Jakieś 3 lata temu uczestniczyłem w rozmowie, w której dumna matka opowiadała, że jej córka wybiera się na studia „informatyczne”. Z natury jestem osobą nieco przekorną, więc powiedziałem wówczas, że może to nie jest dobry pomysł. Fakt, że coś dzisiaj jest w szczycie użyteczności, nie znaczy, że będzie tam za 6 lat. Już wtedy rozmawialiśmy w firmie o tym, że AI może wywrócić stolik z programowaniem, ale szczerze mówiąc, to nikt nie brał tego na poważnie.
Teraz mamy nowe dane i nowe spojrzenie, a Jensen Huang, CEO Nvidia wychodzi na scenę i przedstawia wizję świata, którą można sparafrazować słowami: Przez lata liderzy biznesu mówili, że umiejętność programowania jest kluczową kompetencją. W gruncie rzeczy jest niemal dokładnie odwrotnie.
Jak powinniśmy interpretować obecny stan rozwoju AI? Co powinni robić ludzie na wszelkich „informatykach”? Zmienić studia na ogrodnictwo?
Na tym etapie chyba wciąż jest za wcześnie, aby szukać odpowiedzi. Jednak już teraz można powiedzieć, to że pytania stają się coraz ciekawsze i dotyczą coraz bardziej fundamentalnych elementów naszego świata.
Spis treści:
- Nvidia szybuje na skrzydłach AI
- Lądowanie na księżycu, tym razem prywatnie
- Między inkluzywnością a historią – Gemini w ogniu krytyki
- Samochód od Apple jednak nie rozpocznie podróży
- Zwolnienia nie omijają branży gier – tym razem w Sony
- Kanada zaostrza przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci
- AI przygotuje szczepionkę na wirusa z przyszłości
- Czy mówienie „proszę” ulepszy czatbot?
- Nowoczesne samochody – łatwo otworzyć i… łatwo ukraść
- Shorty
- Weekly Tool
Nvidia szybuje na skrzydłach AI
Nvidia odnotowała niezwykły wzrost kwartalnych przychodów – aż o 265%, co przerosło oczekiwania Wall Street. Przez chwilę firma była wyceniana na ponad 2 biliony USD i zajęła trzecie miejsce na liście najbardziej wartościowych firm w USA. To efekt globalnego zainteresowania sztuczną inteligencją oraz sprawnego reagowania biznesowego Nvidii, w tym inwestycji w rozwój układów scalonych dostosowanych do potrzeb AI. Wiara firmy w dalszy rozwój rynku sztucznej inteligencji jest niezwykle silna, co potwierdza m.in. wypowiedź CEO Jensena Huanga zapowiadająca, że umiejętność programowania będzie bezużyteczna, ponieważ wszystkim zajmie się sztuczna inteligencja. Oceniając ostatnie sukcesy finansowe Nvidii, programiści i inżynierowie zaangażowani w rozwój chipów nadal wydają się jak najbardziej potrzebni.
📰 Financial Times [Paywall]
📰 The Guardian
Lądowanie na księżycu, tym razem prywatnie
Pod koniec ubiegłego tygodnia na Księżycu po raz pierwszy wylądował prywatny statek kosmiczny – Odysseus, należący do firmy Intuitive Machines. Pomimo pewnych trudności, bezzałogowa misja dotknęła powierzchni Księżyca zaledwie 2 kilometry od planowanego miejsca lądowania. W rezultacie Intuitive Machines osiągnęło kolejny kamień milowy w komercyjnej kolonizacji kosmosu, co symbolizuje początek raczkującej księżycowej ekonomii. Już teraz wiadomo, że dostarczanie kluczowych zasobów na Księżyc stanie się wkrótce rzeczywistością, otwierając prawdopodobnie erę załogowych misji. Biorąc pod uwagę ambicje SpaceX, możliwe, że wkrótce usłyszymy też o „kosmicznych wycieczkach”, na które będzie stać nie tylko Jeffreya Bezosa.
📰 TechCrunch
📰 Financial Times [Paywall]
Między inkluzywnością a historią – Gemini w ogniu krytyki
Gemini od Google, a konkretniej jego algorytm generujący obrazy, znalazł się w centrum kontrowersji dotyczącej inkluzywności w kontekstach historycznych. Algorytm, gdy proszono go o wygenerowanie obrazu ludzi, zawsze priorytetyzował inkluzywność rasową, niezależnie od tego, czy miało to być przedstawienie szczęśliwej rodziny, plemienia Indian czy… generałów SS. Myślę, że źródło kontrowersji jest tu oczywiste. Po otrzymaniu znacznej liczby opinii zwrotnych, Google przeprosiło – a przynajmniej przyznało się do błędu – i tymczasowo zawiesiło usługę generowania obrazów ludzi przez sztuczną inteligencję, zobowiązując się do wprowadzenia poprawek przed ponownym uruchomieniem.
📰 The Guardian
📰 The Information [Paywall]
Samochód od Apple jednak nie rozpocznie podróży
Jak raportuje Bloomberg, Apple po dekadzie odwołuje „Projekt Titan” – czyli owiany tajemnicą projekt elektrycznego smart-samochodu. Decyzją podzielili się COO Jeff Wiliams i VP Kevin Lynch, zaskakując zarówno odbiorców publicznych, jak i prawie 2 tys. osób pracujących nad rozwojem projektu. Z decyzji z kolei ucieszył się Elon Musk, co na swój specyficzny sposób okazał na X (dawniej Twitter). Decyzja wycofania się z rynku samochodów elektrycznych przez Apple wydaje się istotnym sygnałem kierunku, w jakim podąża firma. Większość pracowników zajmujących się Projektem Titan trafi wkrótce do oddziałów odpowiedzialnych za projekty AI.
📰 Bloomberg [Paywall]
Zwolnienia nie omijają branży gier – tym razem w Sony
Sony właśnie ogłosiło plany redukcji zatrudnienia w dziale PlayStation o 900 pracowników. Stanowi to aż 8% ich globalnej siły roboczej i wiąże się z całkowitym zamknięciem oddziału PlayStation w Londynie. CEO PlayStation, Jim Ryan, który notabene odchodzi ze spółki z końcem marca, zapewnia, że decyzja o zwolnieniach jest konieczna dla dalszego sprawnego rozwoju marki. Zwolnienia w Sony dotkną takie studia gamedev jak Insomniac Games, Naughty Dog, Guerrilla i Firesprite Studios. Przypominamy, że dzieje się to zaledwie miesiąc po masowych zwolnieniach w Activision Blizzard w Microsoft.
📰 TechCrunch
📰 The Guardian
Kanada zaostrza przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci
Kanada przedstawiła projekt nowej ustawy – „Online Harms Act” – która zobowiąże platformy social media takie jak Facebook lub YouTube do szybkiego usuwania treści uznanych za szkodliwe. Jak dokładnie interpretować taki content? Ustawa przewiduje aż siedem kategorii, według których będzie musiała być oceniana każda udostępniana treść. Znajdują się tam m.in. zasady dotyczące promowania nienawiści, podżegania do przemocy i ekstremizmu, a także seksualizacji nieletnich. Premier Justin Trudeau podkreśla potrzebę, aby technologiczni giganci priorytetowo traktowali bezpieczeństwo online, w szczególności bezpieczeństwo dzieci. Tylko jak ma wyglądać skuteczny system sprawdzający każdego dnia terabajty danych?
📰 Bloomberg [Paywall]
AI przygotuje szczepionkę na wirusa z przyszłości
Startup z Wielkiej Brytanii, Baseimmune, pozyskał 14 milionów dolarów dofinansowania od MSD Global Health Innovation Fund. Spółka zamierza wykorzystać sztuczną inteligencję do opracowywania nowych szczepionek na wirusy, które… jeszcze nie istnieją. Działanie sztucznej inteligencji w tym przypadku opiera się na przewidywaniu najbardziej prawdopodobnych mutacji popularnych wirusów, takich jak wirus grypy czy COVID-19. Dzięki tej wiedzy szczepionki mogą być produkowane szybciej i skuteczniej zwalczać choroby. Dla nas jest to jasny sygnał, że transformacja AI może dotknąć każdego aspektu życia, a jej korzyści wychodzą daleko poza wyłącznie zyski finansowe spółek.
📰 Financial Times [Paywall]
Czy mówienie „proszę” ulepszy czatbota?
Traktowanie czatbotów, takich jak ChatGPT czy Microsoft Copilot, uprzejmie i miło może potencjalnie wpłynąć na ich skuteczność. Badacze Microsoft, Beijing Normal University oraz Chińskiej Akademii Nauk są przekonani, że zaznaczenie istotności zadania w promptcie pozytywnie wpływa na trafność wygenerowanej odpowiedzi. Jednakże nie jest to koniecznie reakcja czatbota na emocje czy nastawienie użytkowników. Raczej istotne i uprzejme prompty mogą prowadzić do bardziej precyzyjnych odpowiedzi, ponieważ zazwyczaj zawierają też dokładniej sformułowane zapytania – bardziej typowe dla próbki, na której uczy się czatbot. Dopiero ta kombinacja prawdopodobnie zwiększa skuteczność AI.
📰 TechCrunch
Nowoczesne samochody – łatwo otworzyć i łatwo… ukraść
Od ponad dekady rynek samochodowy w mniejszym lub większym stopniu ignoruje ostrzeżenia ekspertów dotyczące luk technologicznych w zabezpieczeniach aut otwieranych bez fizycznego klucza. Jak dowodzi The Observer, kradzież takich samochodów jest już dzisiaj wyjątkowo szybka i wymaga tylko ogólnodostępnego (choć drogiego) zestawu narzędzi. Najbardziej narażone są samochody marek Hyundai i Kia. Wielka Brytania już teraz zmaga się ze znaczącym wzrostem kradzieży samochodów oraz rekordowymi cenami ubezpieczeń. Podobna sytuacja może czekać Polskę w przyszłości i warto już teraz mieć świadomość problemu.
📰 The Guardian
Shorty
Weekly Tool
Icônes od Antfu to narzędzie zbierające ogromną ilość ikon, które projektanci mogą wykorzystać np. podczas tworzenia interfejsów. Ikony pochodzące od różnych firm i programistów zostały podzielone na spójne paczki, a każda z nich oznaczona jest odpowiednią licencją, która określa zasady użytkowania. Narzędzie Antfu wyróżnia się przyjaznym podejściem wobec frontendowców, oferując możliwość pobrania każdej ikony w wybranym formacie jako plik lub fragment kodu. PS – wszystko jednym kliknięciem. W Icônes znajdziemy również animowane ikony.