Fork (ang.) oznacza rozwidlenie. Sprawdź, w jaki sposób na łańcuchu blockchain może pojawić się fork i jak to wpływa na dalszy rozwój kryptowaluty.
Kryptowaluty są obsługiwane przez otwarte oprogramowanie (open source). Oznacza to, że każdy użytkownik może wprowadzić zmiany w kodzie. Z tego powodu, istnieje ryzyko wystąpienia niezgodności w oprogramowaniu, kiedy w podobnym czasie zostaną wykopane dwa bloki. Wówczas dochodzi do rozwidlenia łańcucha, czyli ma miejsce fork.
Powstanie forka może być zamierzone lub nie. Zamierzone jest wtedy, gdy istnieje konieczność dodania nowych funkcji, aktualizacji zabezpieczeń lub rozstrzygnięcia sporu na temat kierunku ewolucji kryptowaluty. Niezamierzone, kiedy spośród wykopanych jednocześnie dwóch bloków żaden nie jest wyraźnie dominujący. Wtedy dopiero kopanie kolejnych bloków i długość łańcuchów zadecyduje o tym, który będzie traktowany jako główny, a który zostanie porzucony.
Biorąc pod uwagę okoliczności powstania oraz efekty forków dzielimy je na soft forki i hard forki.
Soft work ma miejsce wówczas, gdy społeczność zgodzi się na wprowadzenie zmian w protokole w celu wdrożenia określonych ulepszeń. W takim przypadku nie jest konieczny podział sieci. Wynikiem jest pojedynczy łańcuch, a dokonane zmiany są kompatybilne wstecz. Powstanie soft forka to działanie w pełni zamierzone.
Hard Fork polega na utworzeniu nowej wersji łańcucha, która nie może już współdziałać ze starszym protokołem. W jego efekcie często powstaje nowa kryptowaluta. Hard forki mogą być zarówno zamierzone, jak i niezamierzone.
Przykłady najbardziej znaczących hard forków to te, które powstały w systemach Bitcoin i Ethereum. W pierwszym przypadku, z głównego łańcucha Bitcoina wyewoluował Bitcoin Cash (BCH). Rozmiary bloków BCH są większe niż w oryginalnym blockchainie, dzięki czemu mogą pomieścić więcej transakcji.
W przypadku Ethereum, najsłynniejszy hard fork miał miejsce po rozłamie w społeczności sieci, który nastąpił w 2016 roku. Wskutek tego dokonano podziału na Ethereum Classic (stary łańcuch) i Ethereum jako nowy łańcuch.